Sang By Hang Lounge i malmö AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva följande verksamheter: Nagelbyggning, fransförlängning, frisörverksamhet, massageverksamhet, tatueringsverksamhet. Import och export samt försäljning av skönhets och kosmetika produkter. Ansiktsbehandling, behandlingar inom hudvård, fotvård, nagelvård, hårvård, med manikyr och pedikyr samt vaxning. Utbildningar inom skönhetsutseende, nagelbyggning, manikyr och pedikyr samt vaxning och personlig styling. Laserbehandling och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hornbäcksgränd 7
- C/o
- Hornbäcksgränd 7
- Postnummer & ort
- 21620 MALMÖ
- Registrerat namn
- Sang By Hang Lounge i malmö ABReg 2018-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 387 007 | 9 952 336 | 8 735 985 | 6 630 981 | 5 035 315 |
| Övriga externa kostnader | 1 523 807 | 1 104 380 | 986 219 | 792 760 | 526 512 |
| Personalkostnader | 5 625 288 | 4 972 282 | 4 475 578 | 2 895 423 | 2 243 312 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 184 851 | 3 784 490 | 3 404 888 | 3 150 039 | 2 405 567 |
| Resultat e. fin. poster | 2 214 320 | 3 955 285 | 3 400 181 | 3 145 054 | 2 403 871 |
| Resultat före skatt | 2 214 320 | 3 955 285 | 3 400 181 | 3 145 054 | 1 801 357 |
| Årets resultat | 1 749 976 | 3 132 828 | 2 695 091 | 2 494 414 | 1 414 544 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 209 302 | 10 012 402 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 903 731 | 3 148 133 | 10 308 074 | 7 631 840 | 4 967 041 |
| Kassa & bank | 3 308 627 | 2 884 423 | 10 084 806 | 7 497 307 | 4 846 638 |
| Summa tillgångar | 14 113 033 | 13 160 535 | 10 308 074 | 7 631 840 | 4 967 041 |
| Eget kapital | 11 762 897 | 10 362 921 | 7 480 094 | 5 135 002 | 2 640 588 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 252 350 | 1 699 828 | 1 730 194 | 1 399 052 | 1 228 667 |
| Soliditet (%) | 90,0 % | 85,0 % | 81,0 % | 79,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 5,7 % jämfört med 2023, till 9,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 18,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 90,0 % vid årets slut, upp från 79,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB