Aktivt företag
Scandinavien Nail Center Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Shönhetssalong med nageluppsättning, (nagelförlängning nagelskulptering), manikyr och pedikyr, ögonfransar och försäljning av skönhetsprodukter.
- Registrerat
- 21 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Myggdalsvägen 60
- C/o
- c/o David Dao
- Postnummer & ort
- 13543 TYRESÖ
- Registrerat namn
- Scandinavien Nail Center AktiebolagReg 2016-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,5 mkr
▼ 14,3 %Årets resultat
256 tkr
▲ 26,3 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 17,9 %Eget kapital
296 tkr
▲ 49,8 %Soliditet
30,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
721 tkr
▲ 112,2 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 24,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 547 757 | 5 306 500 | 4 989 770 | 3 828 108 | 3 705 105 |
| Övriga externa kostnader | 1 729 055 | 1 750 582 | 1 640 260 | 1 523 764 | 1 676 286 |
| Personalkostnader | 1 924 624 | 3 364 808 | 3 061 584 | 2 443 573 | 2 716 103 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 323 947 | 236 708 | 176 911 | 62 897 | −538 589 |
| Resultat e. fin. poster | 256 406 | 203 008 | 175 770 | 59 723 | −539 073 |
| Resultat före skatt | 256 406 | 203 008 | 175 770 | 59 723 | −539 073 |
| Årets resultat | 256 406 | 203 008 | 175 770 | 59 723 | −539 073 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 116 963 | 164 356 | 176 597 | 98 158 | 197 160 |
| Omsättningstillgångar | 1 682 408 | 2 026 207 | 2 419 733 | 1 856 460 | 1 720 164 |
| Kassa & bank | 720 835 | 339 624 | 951 785 | 726 337 | 474 301 |
| Summa tillgångar | 1 799 371 | 2 190 563 | 2 596 330 | 1 954 618 | 1 917 324 |
| Eget kapital | 295 814 | 197 408 | 285 307 | 109 537 | 49 814 |
| Långfristiga skulder | 274 433 | 117 662 | 228 695 | 349 394 | 454 664 |
| Kortfristiga skulder | 1 229 124 | 1 875 493 | 2 082 328 | 1 495 687 | 1 412 846 |
| Soliditet (%) | 30,7 % | 9,0 % | 11,0 % | 5,6 % | 2,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 14,3 % jämfört med 2023, till 4,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 256 tkr, en nettomarginal på 5,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 30,7 % vid årets slut, upp från 5,6 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
86,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
568 tkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Scandinavien Nail Center Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tyresö
Andra registrerade bolag med säte i Tyresö.
- .nstruct ABAB
- 1 Pipe Söderort ABAB
- 135 Invest ABAB
- 1A Lindalens Omsorg Stockholm ABAB
- 2 by 2 Mark ABAB
- 2 Lööf AktiebolagAB
- 24Style ABAB
- 2B Artist ABAB