Aktivt företag
Scantrailer AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Aktiebolaget ska bedriva handel med fordon, reservdelar och tillbehör till fordon, konsultverksamhet inom fordonssektorn samt övrig förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46712 Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Åsagatan 14
- Postnummer & ort
- 80627 GÄVLE
- Registrerat namn
- Scantrailer ABReg 2020-11-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,1 mkr
▲ 10,0 %Årets resultat
757 kr
▼ 99,2 %Tillgångar
1,8 mkr
▼ 65,1 %Eget kapital
116 tkr
▲ 0,7 %Soliditet
7,0 %
Eget kapital / tillgångar
Totala skulder
1,7 mkr
▼ 66,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 067 518 | 4 608 512 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 356 234 | 133 845 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 120 994 | 230 037 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 225 | 119 337 | −6 000 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 225 | 119 337 | - | - |
| Årets resultat | 757 | 95 895 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 210 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 768 946 | 4 852 626 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 1 768 946 | 5 062 626 | - | - |
| Eget kapital | 116 116 | 115 359 | - | - |
| Långfristiga skulder | 349 737 | 2 177 054 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 303 093 | 2 770 213 | - | - |
| Soliditet (%) | 7,0 % | 2,0 % | 1,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 10,0 % jämfört med 2023, till 5,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 757 kr, en nettomarginal på 0,0 %.
- Soliditeten var 7,0 % vid årets slut, upp från 1,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,0 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB