Aktivt företag
Secretaire AB
Översikt
Reklambyråverksamhet, copywriter, litterär verksamhet, konsult inom reklam och organisation samt därtill förenlig verksamhet
- Registrerat
- 20 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12248 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Secretaire ABReg 2018-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
869 tkr
▼ 4,0 %Årets resultat
188 kr
▼ 99,4 %Tillgångar
343 tkr
▼ 18,4 %Eget kapital
224 tkr
▲ 0,1 %Soliditet
65,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
34 tkr
▼ 14,7 %Totala skulder
120 tkr
▼ 39,4 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 868 648 | 904 925 | 1 091 215 | 1 007 734 | 941 349 |
| Övriga externa kostnader | 99 642 | 81 547 | 65 071 | - | - |
| Personalkostnader | 767 665 | 779 442 | 805 343 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 539 | 41 195 | 218 675 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 188 | 41 542 | 219 185 | 185 843 | 232 811 |
| Resultat före skatt | 188 | 41 542 | 219 185 | - | - |
| Årets resultat | 188 | 32 367 | 173 604 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 343 338 | 420 719 | 553 827 | - | - |
| Kassa & bank | 34 386 | 40 299 | 312 245 | - | - |
| Summa tillgångar | 343 338 | 420 719 | 553 827 | - | - |
| Eget kapital | 223 802 | 223 614 | 441 246 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 119 536 | 197 105 | 112 581 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,2 % | 53,2 % | 79,7 % | 82,8 % | 87,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2024) till 869 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 188 kr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,2 % vid årets slut, ned från 82,8 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,0 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−2,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
869 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-08-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-07-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-09-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-08-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB