Aktivt företag
Selberg Ortopedi & Fotkirurgi AB
Översikt
Bedriva läkarpraktik och konsultverksamhet inom i första hand ortopedi och fotkirurgi, men även andra medicinska vetenskaper såsom tex konsultverksamhet inom allmänmedicin. Även intygsskrivning såsom invaliditetsintyg som utfärdas till försäkringsbolag ingår i verksamheten.
- Registrerat
- 17 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86212 Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12237 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Selberg Ortopedi & Fotkirurgi ABReg 2017-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
353 tkr
▼ 53,7 %Årets resultat
218 tkr
▼ 44,6 %Tillgångar
2,2 mkr
▼ 3,7 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 1,2 %Soliditet
86,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
74 tkr
▼ 85,5 %Totala skulder
110 tkr
▼ 50,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 353 357 | 762 978 | 896 080 | 543 000 | 868 000 |
| Övriga externa kostnader | 53 086 | 51 438 | 35 091 | - | - |
| Personalkostnader | 7 390 | 163 928 | 241 216 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 292 881 | 547 612 | 619 773 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 291 439 | 549 449 | 620 254 | 500 000 | 812 000 |
| Resultat före skatt | 280 439 | 504 288 | 459 254 | - | - |
| Årets resultat | 217 923 | 393 038 | 359 544 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 076 423 | 1 746 423 | 1 266 423 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 139 760 | 555 442 | 899 525 | - | - |
| Kassa & bank | 74 313 | 511 883 | 857 849 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 216 183 | 2 301 865 | 2 165 948 | - | - |
| Eget kapital | 1 160 027 | 1 146 429 | 948 641 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 110 156 | 220 436 | 327 468 | - | - |
| Soliditet (%) | 86,2 % | 82,1 % | 76,4 % | 78,0 % | 69,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 896 tkr (2023) till 353 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 218 tkr, en nettomarginal på 61,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 86,2 % vid årets slut, upp från 78,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 42 % av bolagen med samma huvudbransch, annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
82,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
61,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−53,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−20,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
353 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB