Registrerat, ej verksamt
Selmedal fastighets AB
Översikt
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- uddeholmsvägen 245
- Postnummer & ort
- 12241 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Selmedal fastighets ABReg 2017-05-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
377 tkr
▼ 6,7 %Årets resultat
4 tkr
▼ 94,7 %Tillgångar
5,2 mkr
▼ 3,7 %Eget kapital
84 tkr
▼ 53,3 %Soliditet
4,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
49 tkr
▼ 66,0 %Totala skulder
5,0 mkr
▼ 2,0 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 377 000 | 404 000 | 369 000 | 488 500 | 565 988 |
| Övriga externa kostnader | 253 565 | 176 403 | 173 782 | 338 136 | 91 927 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 97 839 | 202 001 | 168 703 | 123 844 | 447 546 |
| Resultat e. fin. poster | 4 840 | 154 244 | 112 837 | 103 592 | 457 642 |
| Resultat före skatt | 4 840 | 85 427 | 87 837 | 78 592 | 357 642 |
| Årets resultat | 3 611 | 67 619 | 68 727 | 53 420 | 278 896 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 776 981 | 4 902 577 | 5 328 173 | 5 354 688 | 1 438 108 |
| Omsättningstillgångar | 462 233 | 536 048 | 411 768 | 547 999 | 2 615 513 |
| Kassa & bank | 48 736 | 143 448 | 71 522 | 86 144 | 2 243 513 |
| Summa tillgångar | 5 239 214 | 5 438 625 | 5 739 941 | 5 902 687 | 4 053 621 |
| Eget kapital | 84 335 | 180 724 | 513 105 | 444 378 | 390 959 |
| Långfristiga skulder | 4 733 612 | 4 811 112 | 4 888 612 | 5 066 112 | 3 309 262 |
| Kortfristiga skulder | 242 450 | 267 972 | 188 224 | 267 197 | 253 400 |
| Soliditet (%) | 4,3 % | 5,9 % | 11,0 % | 9,0 % | 12,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen minskade med 6,7 % jämfört med 2021, till 377 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 4 tkr, en nettomarginal på 1,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 4,3 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
26,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,7 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
−9,7 % per år
2018 till 2022
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB