Registrerat, ej verksamt
SEMA Management AB
Översikt
Projekt- och byggledning i samhällsbyggnadsbranschen.
- Registrerat
- 11 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Järkholmsvägen 55
- Postnummer & ort
- 43656 HOVÅS
- Registrerat namn
- SEMA Management ABReg 2021-10-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2 kr
▼ 33,3 %Årets resultat
-24 tkr
▲ 13,4 %Tillgångar
5 tkr
▼ 91,0 %Eget kapital
-27 tkr
▼ 158,4 %Kassa & bank
4 tkr
▲ 24,3 %Totala skulder
32 tkr
▲ 333,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 | 3 | 2 | 1 597 000 | 266 000 |
| Övriga externa kostnader | 24 448 | 26 522 | 28 087 | - | - |
| Personalkostnader | - | 0 | 2 253 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −24 446 | −26 519 | −30 339 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −24 444 | −28 226 | −28 182 | 493 000 | 185 000 |
| Resultat före skatt | −24 444 | −28 226 | −28 182 | - | - |
| Årets resultat | −24 444 | −28 226 | −28 182 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 898 | 54 473 | 158 300 | - | - |
| Kassa & bank | 3 701 | 2 978 | 20 501 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 898 | 54 473 | 158 300 | - | - |
| Eget kapital | −27 434 | 47 009 | 25 235 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 32 332 | 7 464 | 133 065 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 86,0 % | 16,0 % | 60,0 % | 55,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 24 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−27 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,15).
- Omsättningen var högre än hos 4 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−98,9 % per år
2022 till 2025
Balanslikviditet
0,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB