Aktivt företag
Seose i Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget skall bedriva tjänsteförsäljning och affärsverksamhet inom skogsnäringen samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02400 Stödverksamhet avseende skogsbruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Klostergatan, 2
- Postnummer & ort
- 75321 UPPSALA
- Registrerat namn
- Seose i Sverige ABReg 2021-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▲ 23,0 %Årets resultat
59 tkr
▼ 76,0 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 8,1 %Eget kapital
592 tkr
▲ 11,1 %Soliditet
49,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
896 tkr
▼ 11,7 %Totala skulder
611 tkr
▲ 5,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 951 546 | 1 586 306 | 1 038 000 | 394 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 887 109 | 1 337 681 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 64 437 | 248 625 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 76 161 | 251 637 | −151 000 | −95 000 |
| Resultat före skatt | 76 161 | 251 637 | - | - |
| Årets resultat | 59 405 | 247 612 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 203 516 | 1 113 610 | - | - |
| Kassa & bank | 895 722 | 1 014 051 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 203 516 | 1 113 610 | - | - |
| Eget kapital | 592 466 | 533 061 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 611 050 | 580 549 | - | - |
| Soliditet (%) | 49,2 % | 47,9 % | 25,8 % | -24,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2023) till 2,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 59 tkr, en nettomarginal på 3,0 %.
- Soliditeten var 49,2 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende skogsbruk (SNI 02400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+37,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
10,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB