Aktivt företag
Sesec Krog och Event AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska direkt eller indirekt bedriva bevakningsverksamhet till krogar samt event och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 80010 Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gamla Enköpingsvägen 118
- Postnummer & ort
- 17446 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- Sesec Krog och Event ABReg 2024-04-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,2 mkr
▲ 13,1 %Årets resultat
405 tkr
▲ 387,8 %Tillgångar
8,7 mkr
▲ 69,7 %Eget kapital
500 tkr
▲ 336,1 %Soliditet
6,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
76
Medelantal
Kassa & bank
695 tkr
▼ 62,3 %Totala skulder
8,2 mkr
▲ 63,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 247 175 | 11 716 808 | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 3 011 482 | 541 891 | 625 | - | - |
| Personalkostnader | 12 019 636 | 8 723 098 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 576 423 | 194 587 | −625 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 528 226 | 176 934 | −460 | - | - |
| Resultat före skatt | 528 226 | 176 934 | −460 | - | - |
| Årets resultat | 405 041 | 83 036 | −460 | 0 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 8 667 645 | 5 108 084 | 46 348 | 47 308 | 47 308 |
| Kassa & bank | 694 590 | 1 841 831 | 32 916 | 32 916 | 32 916 |
| Summa tillgångar | 8 667 645 | 5 108 084 | 46 348 | 47 308 | 47 308 |
| Eget kapital | 499 593 | 114 552 | 31 976 | 32 436 | 32 436 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 168 052 | 4 993 532 | 14 372 | 14 872 | 14 872 |
| Soliditet (%) | 6,0 % | 2,0 % | 69,0 % | 69,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 13,1 % jämfört med 2024, till 13,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 405 tkr, en nettomarginal på 3,1 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,0 % vid årets slut, ned från 69,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,1 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
81,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
174 tkr
76 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-11-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 010 Gruppen 2 ABAB
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 13K0 ABAB
- 180 Affärsutveckling ABAB