Sheila Film AB
Översikt
Bolaget ska bedriva filmverksamhet och producera rörlig media, i huvudsak regi av reklamfilm men även regi för musikvideos, tv, kortfilm, långfilm, experimentellfilm och företagsfilm. Samt bedriva grafisk formgivning, art direction, illustration, i huvudsak för tryckt media så som tidningar, affischer, tryck på tyg samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Bransch (SNI)
- SNI 90120 Bildkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 74120 Grafisk design och visuell kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12232 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Sheila Film ABReg 2016-04-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 056 441 | 3 679 082 | 762 423 | 1 474 949 | 519 251 |
| Övriga externa kostnader | 48 834 | 83 386 | 58 766 | - | - |
| Personalkostnader | 807 444 | 805 629 | 786 078 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 194 567 | 2 763 118 | −98 580 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 202 694 | 2 790 659 | −78 570 | 814 089 | −191 450 |
| Resultat före skatt | 374 402 | 2 090 251 | −14 070 | - | - |
| Årets resultat | 291 467 | 1 657 400 | −14 070 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 665 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 606 647 | 4 434 543 | 1 494 090 | - | - |
| Kassa & bank | 2 674 878 | 2 837 415 | 1 279 263 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 606 647 | 4 434 543 | 1 506 755 | - | - |
| Eget kapital | 2 043 157 | 2 541 690 | 884 290 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 591 406 | 749 061 | 179 081 | - | - |
| Soliditet (%) | 78,1 % | 77,8 % | 82,1 % | 85,3 % | 92,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 71,3 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 291 tkr, en nettomarginal på 27,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 78,1 % vid årets slut, ned från 85,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB