I konkurs
Shiba Transport AB
Översikt
Bolaget skall bedriva åkeri- och taxiverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Postnummer & ort
- 64540 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Shiba Transport ABReg 2020-01-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Pågående processKonkurs, inledd 2026-05-28
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
994 tkr
▼ 62,4 %Årets resultat
-265 tkr
▼ 104,5 %Tillgångar
523 tkr
▼ 46,9 %Eget kapital
153 tkr
▲ 65,0 %Soliditet
29,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
378 tkr
▼ 17,0 %Totala skulder
370 tkr
▼ 58,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 993 673 | 2 639 344 | 2 974 000 | 1 575 000 | 278 919 |
| Övriga externa kostnader | 151 407 | 289 764 | - | - | 25 533 |
| Personalkostnader | 667 464 | 1 282 056 | - | - | 117 874 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −264 159 | −126 512 | - | - | −7 609 |
| Resultat e. fin. poster | −264 825 | −129 527 | 113 000 | −7 000 | −10 808 |
| Resultat före skatt | −264 825 | −129 527 | - | - | −10 808 |
| Årets resultat | −264 825 | −129 527 | - | - | −10 808 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 368 258 | - | - | 444 160 |
| Omsättningstillgångar | 523 010 | 616 207 | - | - | 177 093 |
| Kassa & bank | 378 494 | 455 862 | - | - | 66 809 |
| Summa tillgångar | 523 010 | 984 465 | - | - | 621 253 |
| Eget kapital | 153 078 | 92 781 | - | - | 39 192 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 274 703 |
| Kortfristiga skulder | 369 932 | 891 685 | - | - | 307 358 |
| Soliditet (%) | 29,3 % | 9,4 % | 3,0 % | 6,0 % | 6,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,0 mkr (2022) till 994 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 265 tkr, en nettomarginal på −26,7 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 29,3 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−26,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−26,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−62,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−14,2 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−173,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-02-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB