Aktivt företag
SKALA Arkitekter Aktiebolag
Översikt
Bolagets verksamhet ska bestå av: Arkitektverksamhet inom byggnadssektorn med planering, projektering, produktutveckling, design av möbler och belysning, information och presentation samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 oktober 1980
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71110 Arkitektverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ösmogatan 23
- Postnummer & ort
- 12248 ENSKEDE
- Registrerat namn
- SKALA Arkitekter AktiebolagReg 1986-04-23
- Registrerat namn
- Skala DesignReg 2015-12-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
110 tkr
▲ 23,0 %Årets resultat
3 tkr
▲ 2386,8 %Tillgångar
624 tkr
▼ 9,2 %Eget kapital
580 tkr
▲ 0,6 %Soliditet
93,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
512 tkr
▼ 23,6 %Totala skulder
44 tkr
▲ 44,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 110 189 | 89 551 | 152 377 | 182 000 | 517 000 |
| Övriga externa kostnader | 148 887 | 114 143 | 111 067 | - | - |
| Personalkostnader | 40 000 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −81 716 | −30 149 | 29 872 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −73 274 | −18 948 | 26 652 | - | 305 000 |
| Resultat före skatt | 6 726 | 1 052 | 26 652 | - | - |
| Årets resultat | 3 453 | −151 | 20 559 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 624 197 | 687 274 | 703 631 | - | - |
| Kassa & bank | 511 879 | 669 778 | 654 534 | - | - |
| Summa tillgångar | 624 197 | 687 274 | 703 631 | - | - |
| Eget kapital | 580 329 | 576 876 | 577 027 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 43 868 | 30 398 | 26 604 | - | - |
| Soliditet (%) | 93,0 % | 93,0 % | 93,0 % | 92,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 3,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 93,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 19 % av bolagen med samma huvudbransch, arkitektverksamhet (SNI 71110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−74,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−32,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,6 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
110 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB