Aktivt företag
Skara Dalen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska tillhandahålla tjänster inom logistik- och lagerverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52100 Magasinering och varulagring
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björkelundsgatan 12
- Postnummer & ort
- 53240 SKARA
- Registrerat namn
- Skara Dalen ABReg 2017-07-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
36,8 mkr
▲ 155,6 %Årets resultat
706 tkr
▲ 12,9 %Tillgångar
5,4 mkr
▲ 50,8 %Eget kapital
2,3 mkr
▲ 44,9 %Soliditet
42,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
78
Medelantal
Kassa & bank
400 tkr
▲ 420,6 %Totala skulder
3,1 mkr
▲ 55,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 36 790 764 | 14 393 614 | 21 399 000 | 15 600 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 819 647 | 1 293 497 | - | - |
| Personalkostnader | 35 740 032 | 13 817 808 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 891 553 | 539 090 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 889 938 | 537 879 | 1 978 000 | 691 000 |
| Resultat före skatt | 889 938 | 787 879 | - | - |
| Årets resultat | 706 279 | 625 390 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 399 537 | 3 581 737 | - | - |
| Kassa & bank | 399 806 | 76 797 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 399 537 | 3 581 737 | - | - |
| Eget kapital | 2 280 422 | 1 574 143 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 119 115 | 2 007 594 | - | - |
| Soliditet (%) | 42,0 % | 44,0 % | 25,0 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 155,6 % jämfört med 2023, till 36,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 706 tkr, en nettomarginal på 1,9 %.
- Soliditeten var 42,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, magasinering och varulagring (SNI 52100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+155,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+33,1 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
31,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
472 tkr
78 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skara
Andra registrerade bolag med säte i Skara.
- A J Ardala ABAB
- A. R. J. Transport AktiebolagAB
- AB Grönlunds TakfalsmaskinAB
- Accent Branding ABAB
- Accentel ABAB
- ACK International ABAB
- ACTING Media i Lidköping ABAB
- ADD4YOuGI-Santi ABAB