Aktivt företag
Skara Industriförsäljning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Företaget ska bedriva detaljhandel samt grossiströrelse inom fordonsbranchen samt liknande områden. Företaget ska även bedriva handel med värdepapper.
- Registrerat
- 13 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47813 Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar
- Bransch (SNI)
- SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vallgatan 42
- C/o
- c/o Skara Hyrtjänst AB
- Postnummer & ort
- 53237 SKARA
- Registrerat namn
- Skara Industriförsäljning ABReg 2020-10-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,4 mkr
▼ 16,4 %Årets resultat
209 tkr
▲ 471,6 %Tillgångar
1,4 mkr
▼ 1,0 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 21,1 %Soliditet
88,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
264 tkr
▼ 11,6 %Totala skulder
170 tkr
▼ 56,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 435 567 | 4 108 178 | 7 324 054 | 10 457 368 |
| Övriga externa kostnader | 834 345 | 969 744 | 861 898 | 914 055 |
| Personalkostnader | - | 0 | 834 | 6 000 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 250 125 | −324 898 | 476 945 | 1 086 088 |
| Resultat e. fin. poster | 254 278 | −326 205 | 479 528 | 1 086 088 |
| Resultat före skatt | 254 278 | −56 205 | 479 528 | 816 088 |
| Årets resultat | 208 874 | −56 205 | 380 488 | 641 447 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 63 981 | 100 822 | 137 663 | 38 800 |
| Omsättningstillgångar | 1 305 448 | 1 282 598 | 2 283 357 | 2 207 221 |
| Kassa & bank | 264 242 | 298 974 | 730 938 | 786 197 |
| Summa tillgångar | 1 369 429 | 1 383 420 | 2 421 020 | 2 246 021 |
| Eget kapital | 1 199 604 | 990 730 | 1 046 935 | 666 447 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 169 825 | 392 690 | 1 104 085 | 1 309 574 |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 72,0 % | 52,0 % | 39,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 7,3 mkr (2022) till 3,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 209 tkr, en nettomarginal på 6,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, upp från 39,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar (SNI 47813). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−16,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−31,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
17,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skara
Andra registrerade bolag med säte i Skara.
- A J Ardala ABAB
- A. R. J. Transport AktiebolagAB
- AB Grönlunds TakfalsmaskinAB
- Accent Branding ABAB
- Accentel ABAB
- ACK International ABAB
- ACTING Media i Lidköping ABAB
- ADD4YOuGI-Santi ABAB