Aktivt företag
Skärholmens Tobak AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva butiksverksamhet med försäljning inom tobak samt även bedriva salong och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juli 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skärholmsgången 10 A
- Postnummer & ort
- 12748 SKÄRHOLMEN
- Registrerat namn
- Skärholmens Tobak ABReg 2019-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,7 mkr
▼ 2,9 %Årets resultat
76 tkr
▼ 16,4 %Tillgångar
1,2 mkr
▼ 10,8 %Eget kapital
442 tkr
▲ 20,8 %Soliditet
36,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
166 tkr
▼ 32,7 %Totala skulder
781 tkr
▼ 22,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 687 374 | 8 949 148 | 9 588 568 | 10 516 071 | 7 800 790 |
| Övriga externa kostnader | 882 087 | 836 642 | 814 645 | - | - |
| Personalkostnader | 646 007 | 936 651 | 1 373 085 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 97 881 | 121 188 | 94 471 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 96 188 | 115 899 | 91 861 | 79 582 | 69 241 |
| Resultat före skatt | 96 188 | 115 899 | 91 861 | - | - |
| Årets resultat | 76 025 | 90 936 | 72 408 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 360 000 | 405 000 | 450 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 862 925 | 966 357 | 882 151 | - | - |
| Kassa & bank | 165 810 | 246 215 | 135 250 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 222 925 | 1 371 357 | 1 332 151 | - | - |
| Eget kapital | 442 298 | 366 273 | 275 336 | - | - |
| Långfristiga skulder | 730 000 | 750 000 | 750 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 50 627 | 255 084 | 306 815 | - | - |
| Soliditet (%) | 36,2 % | 26,7 % | 20,7 % | 14,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 10,5 mkr (2022) till 8,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 0,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 36,2 % vid årets slut, upp från 14,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
4,3 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Skärholmen
Andra registrerade bolag med säte i Skärholmen.
- 10X Logistik ABAB
- 127 Redovisningskonsult ABAB
- 1337 Entreprenad ABAB
- 2care 4unity ABAB
- 3D Team Sthlm ABAB
- 89 Holding 21 ABAB
- A & S Restaurang ABAB
- A Domicil Hemtjänst ABAB