Aktivt företag

Skyddet i Stockholm AB

AB Org.nr 5562078518
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget ska bedriva handel med elektrisk och elektronisk utrustning för fordon och för hemändamål, samt annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
12 januari 1981
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46720 Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Bransch (SNI)
SNI 47633 Detaljhandel med båtar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Johan Enbergsväg 2
C/o
PM Shopen AB
Postnummer & ort
17161 SOLNA
Registrerat namn
Skyddet i Stockholm ABReg 2005-03-04
Registrerat namn
Canm8 ScandinaviaReg 2018-08-29

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
3,9 mkr
▼ 29,1 %
Årets resultat
106 tkr
▼ 34,2 %
Tillgångar
1,4 mkr
▲ 14,1 %
Eget kapital
1,3 mkr
▲ 8,6 %
Soliditet
97,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
152 tkr
▼ 34,3 %
Totala skulder
37 tkr
▲ 237,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 915 764 5 521 780 5 250 205 7 168 625 8 646 218
Övriga externa kostnader 801 387 1 342 710 750 502 1 133 367 1 216 638
Personalkostnader 2 520 549 397 885 392 530 731 193
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 163 849 236 358 32 593 523 553 −241 375
Resultat e. fin. poster 143 867 213 992 17 174 372 723 −289 676
Resultat före skatt 143 867 213 992 17 174 372 723 −39 676
Årets resultat 105 669 160 694 11 190 345 740 −39 676
Balansräkning
Anläggningstillgångar 470 000 470 000 470 000 470 000 470 000
Omsättningstillgångar 901 050 731 221 441 622 719 931 982 264
Kassa & bank 152 253 231 789 −247 311 49 734 200 941
Summa tillgångar 1 371 050 1 201 221 911 622 1 189 931 1 452 264
Eget kapital 1 333 933 1 228 264 768 942 757 752 412 011
Långfristiga skulder - - 0 66 670 200 002
Kortfristiga skulder 37 117 −27 043 142 680 365 509 840 251
Soliditet (%) 97,3 % 102,3 % 84,0 % 64,0 % 28,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 29,1 % jämfört med 2023, till 3,9 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 106 tkr, en nettomarginal på 2,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 97,3 % vid årets slut, upp från 64,0 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 46720). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−29,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−18,0 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
7,9 %
Årets resultat / eget kapital

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Skyddet i Stockholm AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-07 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-12 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Solna

Andra registrerade bolag med säte i Solna.

Alla företag i Solna →