Aktivt företag
Sol & Golf i Göteborg AB
Översikt
Etablering av Padel Koncept inom Akademi och träning och tillhörande verksamhet.
- Registrerat
- 28 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93119 Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hedtångsvägen 8
- Postnummer & ort
- 43653 HOVÅS
- Registrerat namn
- Sol & Golf i Göteborg ABReg 2023-05-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
625 tkr
▲ 43,8 %Årets resultat
-35 tkr
▲ 81,0 %Tillgångar
331 tkr
▲ 21,6 %Eget kapital
-194 tkr
▼ 22,3 %Soliditet
-59,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
30 tkr
▼ 33,7 %Totala skulder
525 tkr
▲ 21,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 625 406 | 434 950 | 74 284 | 41 267 | 208 604 |
| Övriga externa kostnader | 671 448 | 608 027 | 47 322 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −34 396 | −184 723 | 23 002 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −35 306 | −185 414 | 21 085 | 15 596 | −33 105 |
| Resultat före skatt | −35 306 | −185 414 | 21 085 | - | - |
| Årets resultat | −35 306 | −185 414 | 19 295 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 44 540 | 32 894 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 286 524 | 239 451 | 144 918 | - | - |
| Kassa & bank | 30 379 | 45 854 | 36 011 | - | - |
| Summa tillgångar | 331 064 | 272 345 | 144 918 | - | - |
| Eget kapital | −193 934 | −158 629 | 26 786 | - | - |
| Långfristiga skulder | 375 117 | 282 150 | 100 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 149 881 | 148 824 | 18 132 | - | - |
| Soliditet (%) | -59,0 % | -58,0 % | 19,0 % | 119,0 % | -111,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 43,8 % jämfört med 2024, till 625 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 35 tkr, en nettomarginal på −5,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−194 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−5,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+43,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+31,6 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB