← Alla branscher · SNI 93119
Största bolagen inom Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
De 100 största bolagen med huvudbransch drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar, rangordnade efter nettoomsättning i det senaste bokslutet.
Bolag med bokslut
484
Sammanlagd omsättning
968,9 mkr
| # | Företag | Omsättning | Tillväxt | Anställda |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Racketcentrum Sports Business ABBokslut 2024 | 40,2 mkr | +6,6 % | 17 |
| 2 | Aktiebolaget TennisstadionBokslut 2025 | 29,7 mkr | +5,4 % | 5 |
| 3 | IndoorGolfOneGroup ABBokslut 2025 | 29,3 mkr | +10,0 % | 16 |
| 4 | Aktiebolaget SalktennisBokslut 2025 | 26,4 mkr | +3,9 % | 8 |
| 5 | Enskede Rackethall AktiebolagBokslut 2024 | 26,2 mkr | +9,4 % | 16 |
| 6 | World of Golf Scandinavia ABBokslut 2025 | 22,6 mkr | +6,5 % | 9 |
| 7 | Hintons Golf AktiebolagBokslut 2024 | 20,7 mkr | −0,5 % | 10 |
| 8 | Klätterverket Gasverket ABBokslut 2025 | 18,4 mkr | +9,0 % | 20 |
| 9 | Dome Adrenaline Zone ABBokslut 2025 | 17,2 mkr | −0,2 % | 8 |
| 10 | Moumo Scandinavia ABBokslut 2024 | 17,2 mkr | +32,6 % | 13 |
| 11 | Probona Sport ABBokslut 2024 | 16,2 mkr | −2,3 % | 18 |
| 12 | Stockholm Tennis ABBokslut 2025 | 15,4 mkr | +5,1 % | 7 |
| 13 | Fabriken Landskrona ABBokslut 2024 | 12,8 mkr | +31,3 % | - |
| 14 | Vinådalens Drift ABBokslut 2024 | 12,3 mkr | +12,0 % | 7 |
| 15 | Klätterverket ABBokslut 2025 | 10,9 mkr | +13,3 % | 10 |
| 16 | Nordisk Bowling och Restaurant ABBokslut 2024 | 10,9 mkr | −2,4 % | 9 |
| 17 | Westevent ABBokslut 2025 | 10,8 mkr | +2,7 % | 7 |
| 18 | Vistaberg Invest ABBokslut 2024 | 10,0 mkr | −5,9 % | 5 |
| 19 | AKTIEBOLAGET ALELYCKANS SPORTCENTERBokslut 2025 | 9,7 mkr | +8,5 % | 9 |
| 20 | Beachhallen Tropical ABBokslut 2025 | 9,4 mkr | +8,8 % | 7 |
| 21 | MetroBowl ABBokslut 2025 | 9,3 mkr | +55,3 % | 6 |
| 22 | Haga Tennis AktiebolagBokslut 2025 | 9,2 mkr | +7,2 % | 8 |
| 23 | Kristinehamns Bowling ABBokslut 2024 | 8,8 mkr | +34,2 % | 7 |
| 24 | Barnkalas Specialisten i Stockholm ABBokslut 2025 | 8,6 mkr | +4,4 % | 11 |
| 25 | Fyrisfjädern ABBokslut 2025 | 8,5 mkr | +19,2 % | 6 |
| 26 | Hammarbybacken ABBokslut 2025 | 8,3 mkr | −33,4 % | 14 |
| 27 | ASCARO COURTS STOCKHOLM ABBokslut 2025 | 8,2 mkr | −8,2 % | - |
| 28 | FPTK Arena ABBokslut 2024 | 7,4 mkr | +0,9 % | 1 |
| 29 | PACE Performance & Training ABBokslut 2025 | 7,3 mkr | +153,6 % | 3 |
| 30 | Azensor ABBokslut 2025 | 7,0 mkr | +31,3 % | 3 |
| 31 | Padel Group Sverige ABBokslut 2025 | 6,8 mkr | +6,1 % | 7 |
| 32 | Idrottshälsa i Uppsala ABBokslut 2025 | 6,5 mkr | - | 7 |
| 33 | Every Padel Kopparlunden ABBokslut 2024 | 6,2 mkr | - | 3 |
| 34 | Lerums PadelCenter ABBokslut 2024 | 6,2 mkr | - | 3 |
| 35 | Forsåker Sport och Nöje ABBokslut 2025 | 6,1 mkr | +16,6 % | 4 |
| 36 | Klubben By Göhlin ABBokslut 2024 | 6,1 mkr | +35,2 % | 1 |
| 37 | Torsten Jansson Commercial Property ABBokslut 2025 | 6,0 mkr | +300,5 % | 7 |
| 38 | Alegruppen ABBokslut 2025 | 5,8 mkr | +29,2 % | - |
| 39 | Target Skjutbanor ABBokslut 2025 | 5,6 mkr | −10,9 % | 3 |
| 40 | Bowling Bull Jakobsberg ABBokslut 2024 | 5,2 mkr | −12,1 % | 8 |
| 41 | Åhus Bowling ABBokslut 2024 | 5,2 mkr | +26,1 % | 5 |
| 42 | Motala Idrottspark ABBokslut 2024 | 5,0 mkr | 0,0 % | 1 |
| 43 | Snookerhallen i Stockholm ABBokslut 2025 | 5,0 mkr | +2,9 % | 4 |
| 44 | Centurion Padel Sickla ABBokslut 2025 | 4,5 mkr | +43,8 % | 6 |
| 45 | Pins & Games ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | +287,3 % | - |
| 46 | Foderby Padel ABBokslut 2024 | 4,5 mkr | +22,6 % | 4 |
| 47 | Visby Racketcenter ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | −5,2 % | 3 |
| 48 | Stema Bowling AktiebolagBokslut 2024 | 4,4 mkr | +10,2 % | 3 |
| 49 | FUZED ABBokslut 2024 | 4,4 mkr | +79,2 % | 7 |
| 50 | Sollentuna Bowlinghall AktiebolagBokslut 2025 | 4,3 mkr | −5,8 % | 4 |
| 51 | Träningsglädje i Älmhult ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | +7,9 % | 3 |
| 52 | Padelborgen Mölnlycke ABBokslut 2025 | 4,2 mkr | −6,6 % | 1 |
| 53 | Dreampadel Norden ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | +70,7 % | 2 |
| 54 | K&k Investment ABBokslut 2025 | 4,1 mkr | +19,1 % | - |
| 55 | RUFF Indoor Golf Gävle ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | +20,8 % | 2 |
| 56 | Luleå Padel ABBokslut 2024 | 3,9 mkr | - | 1 |
| 57 | Padelklubben no. 1 ABBokslut 2025 | 3,8 mkr | - | 1 |
| 58 | CIA Event & Sport ABBokslut 2024 | 3,8 mkr | −21,3 % | 3 |
| 59 | Station Padel ABBokslut 2024 | 3,7 mkr | −13,3 % | 2 |
| 60 | Trollhättan padel arena ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | +10,4 % | 2 |
| 61 | Peking Padel ABBokslut 2024 | 3,6 mkr | - | 2 |
| 62 | Sagha Sports ABBokslut 2025 | 3,6 mkr | +15,8 % | 2 |
| 63 | Järfälla Tennishall AktiebolagBokslut 2025 | 3,5 mkr | +14,0 % | - |
| 64 | BLX ABBokslut 2024 | 3,5 mkr | +20,1 % | 3 |
| 65 | IDP Lidköping Arena ABBokslut 2025 | 3,4 mkr | - | 1 |
| 66 | Golf & Lounge by GIL ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | - | 2 |
| 67 | Gadden Arena ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | −5,1 % | 1 |
| 68 | Indoor Golf Stenungsund ABBokslut 2025 | 3,3 mkr | +56,5 % | - |
| 69 | Fixpunkten bowlingcenter ABBokslut 2024 | 3,2 mkr | - | 2 |
| 70 | EmFe ABBokslut 2025 | 3,2 mkr | +9,6 % | 1 |
| 71 | Joachim Karlsson Bowling ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | +2,2 % | 2 |
| 72 | Jeadia ABBokslut 2025 | 3,1 mkr | −10,6 % | 3 |
| 73 | Benny Andersson Bowl ABBokslut 2024 | 3,1 mkr | +0,1 % | 5 |
| 74 | Sundsvalls klätterhall ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | - | 3 |
| 75 | Solna Padel Court ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | +14,9 % | 0 |
| 76 | Power Fade ABBokslut 2025 | 3,0 mkr | +6,9 % | 1 |
| 77 | Stamhem i Skåne ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | −10,3 % | 0 |
| 78 | Svedalahallen ABBokslut 2024 | 3,0 mkr | −2,9 % | 2 |
| 79 | Katedralen padel club ABBokslut 2024 | 2,9 mkr | +27,5 % | 1 |
| 80 | Swingoteket ABBokslut 2025 | 2,9 mkr | +37,4 % | - |
| 81 | PLAY Golf Helsingborg ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +21,8 % | 2 |
| 82 | Warbergic Innebandy Center ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +21,9 % | 1 |
| 83 | Padel2play Sverige ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +5,6 % | 1 |
| 84 | Best Padel i Göteborg ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +28,6 % | 1 |
| 85 | Sportpalatset i Linköping ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | −28,8 % | 5 |
| 86 | Ishallen i Valdemarsvik ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +23,5 % | 1 |
| 87 | Masthugget Idrott & Friskvård ABBokslut 2025 | 2,8 mkr | +20,2 % | 3 |
| 88 | Bowlingarenan i Piteå ABBokslut 2025 | 2,7 mkr | +16,5 % | 2 |
| 89 | H7 Mätarhuset 1 Stockholm ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | +1,0 % | - |
| 90 | Nordmanna Bowling ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | −3,6 % | 2 |
| 91 | Båstad Träningscenter ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | −4,9 % | 1 |
| 92 | Munkedals PadelCenter ABBokslut 2025 | 2,6 mkr | +3,6 % | - |
| 93 | Olanstorps Gård ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | −1,4 % | 1 |
| 94 | Flens Bowlingcafe ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | −21,5 % | 3 |
| 95 | Survivor Box Lund ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | +3,8 % | - |
| 96 | Bowl4Joy Vårby ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | +0,9 % | 3 |
| 97 | Käglor & Käk Sverige ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | +4,4 % | 2 |
| 98 | AZ Media ABBokslut 2025 | 2,5 mkr | −48,9 % | - |
| 99 | Jörns Bad & Sport ABBokslut 2024 | 2,5 mkr | +4,1 % | 2 |
| 100 | HIK Drift ABBokslut 2024 | 2,4 mkr | +6,5 % | 3 |
Senaste bokslut för aktiva bolag, högst två år gammalt. Tillväxt jämför två hela räkenskapsår på tolv månader.