Aktivt företag
SPA by Nina & Sandra AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
SPA-behandligar, hud-kroppsvård, försäljning av skönhetsprodukter, föreläsningar inom området.
- Registrerat
- 1 september 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Harsjövägen 35A
- C/o
- c/o Sandra Barrientos
- Postnummer & ort
- 76164 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- SPA by Nina & Sandra ABReg 2017-09-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,2 mkr
▼ 13,8 %Årets resultat
-30 tkr
▲ 56,1 %Tillgångar
208 tkr
▼ 14,2 %Eget kapital
-38 tkr
▼ 385,6 %Soliditet
-18,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
108 tkr
▲ 72,1 %Totala skulder
245 tkr
▼ 1,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 208 269 | 3 723 925 | 3 991 806 | 4 325 570 | 4 666 942 |
| Övriga externa kostnader | 370 754 | 526 385 | 663 200 | 761 998 | - |
| Personalkostnader | 2 341 112 | 2 484 650 | 2 430 398 | 2 388 461 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −31 081 | −69 214 | 38 084 | −6 564 | - |
| Resultat e. fin. poster | −30 046 | −68 445 | 36 338 | −9 332 | 478 550 |
| Resultat före skatt | −30 046 | −68 445 | 36 338 | −9 332 | - |
| Årets resultat | −30 046 | −68 445 | 19 276 | −9 332 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 100 | 17 860 | 21 620 | 25 380 | - |
| Omsättningstillgångar | 193 506 | 224 212 | 330 993 | 372 978 | - |
| Kassa & bank | 108 473 | 63 042 | 173 177 | 113 660 | - |
| Summa tillgångar | 207 606 | 242 072 | 352 613 | 398 358 | - |
| Eget kapital | −37 838 | −7 792 | 60 653 | 41 378 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 245 444 | 249 864 | 291 960 | 356 980 | - |
| Soliditet (%) | -18,2 % | -3,2 % | 17,2 % | 10,4 % | 39,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 4,7 mkr (2021) till 3,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 30 tkr, en nettomarginal på −0,9 %. 1 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−38 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,79).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−8,9 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
802 tkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 08 Stockholm Holding ABAB
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 4 Work Yrkeskläder Norrtälje ABAB