Aktivt företag
Spelöversten AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är inköp och försäljning av kontorsmaterial, inköp och försäljning av tobak och konfektyr samt att vara spelombud och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Valhallavägen 144
- C/o
- Spelöversten ab
- Postnummer & ort
- 11524 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Spelöversten ABReg 2013-11-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
15,9 mkr
▲ 6,6 %Årets resultat
604 tkr
▼ 22,5 %Tillgångar
3,1 mkr
▼ 0,2 %Eget kapital
1,2 mkr
▲ 9,9 %Soliditet
37,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,7 mkr
▼ 6,7 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 5,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 15 893 055 | 14 904 678 | 14 189 113 | 12 477 649 |
| Övriga externa kostnader | 1 984 300 | 1 670 791 | - | - |
| Personalkostnader | 2 618 250 | 2 472 958 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 756 257 | 980 061 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 763 254 | 983 193 | 1 366 230 | 1 630 213 |
| Resultat före skatt | 763 254 | 983 193 | - | - |
| Årets resultat | 604 319 | 779 917 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 32 000 | 57 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 082 142 | 3 064 679 | - | - |
| Kassa & bank | 1 748 330 | 1 873 431 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 114 142 | 3 121 679 | - | - |
| Eget kapital | 1 162 368 | 1 058 049 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 951 774 | 2 063 630 | - | - |
| Soliditet (%) | 37,0 % | 34,0 % | 51,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 12,5 mkr (2021) till 15,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 604 tkr, en nettomarginal på 3,8 %.
- Soliditeten var 37,0 % vid årets slut, ned från 50,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
52,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,58
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB