Aktivt företag
ST i Rollsbo AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget kommer att bedriva biltvätt och tobaksbutik
- Registrerat
- 22 augusti 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 95313 Däckservice
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Rollsbovägen 44 B
- Postnummer & ort
- 44240 KUNGÄLV
- Registrerat namn
- ST i Rollsbo ABReg 2019-08-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
32,8 mkr
▲ 12,4 %Årets resultat
1,2 mkr
▲ 204,6 %Tillgångar
5,1 mkr
▲ 0,5 %Eget kapital
4,0 mkr
▲ 26,2 %Soliditet
78,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
2,9 mkr
▲ 54,3 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 26,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 32 816 593 | 29 199 724 | 23 745 660 | 20 460 910 | 15 637 711 |
| Övriga externa kostnader | 1 208 092 | 1 215 478 | 1 123 974 | 815 359 | - |
| Personalkostnader | 2 105 690 | 2 615 674 | 2 100 343 | 1 953 922 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 140 703 | 491 910 | 1 707 528 | 671 158 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 143 215 | 507 674 | 1 723 733 | 636 418 | 888 292 |
| Resultat före skatt | 1 543 215 | 507 674 | 1 323 733 | 636 418 | - |
| Årets resultat | 1 219 816 | 400 524 | 1 051 222 | 503 841 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 610 681 | 1 110 158 | 789 082 | 1 019 137 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 451 267 | 3 925 586 | 3 699 003 | 2 091 476 | - |
| Kassa & bank | 2 910 763 | 1 887 007 | 2 055 760 | 993 587 | - |
| Summa tillgångar | 5 061 948 | 5 035 744 | 4 488 085 | 3 110 613 | - |
| Eget kapital | 3 970 507 | 3 147 183 | 2 746 660 | 1 695 437 | - |
| Långfristiga skulder | 47 989 | 51 555 | 46 606 | 23 285 | - |
| Kortfristiga skulder | 1 043 452 | 1 437 006 | 1 294 819 | 1 391 891 | - |
| Soliditet (%) | 78,4 % | 68,8 % | 68,3 % | 54,5 % | 56,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 20,5 mkr (2022) till 32,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,2 mkr, en nettomarginal på 3,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 78,4 % vid årets slut, upp från 54,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+17,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,27
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
6,6 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-11-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungälv
Andra registrerade bolag med säte i Kungälv.
- 0502Måleri ABAB
- 24Prod ABAB
- 2M Olsson AktiebolagAB
- 2MNordic Gothenburg ABAB
- 3-Stadsfastigheter ABAB
- 32 Streck ABAB
- 369 Ekonomipartner ABAB
- 3Des Rörläggeri ABAB