Aktivt företag
StädFokus i Stockholm AB
Översikt
Bolaget har till föremål att utföra tjänster inom lokalvårdverksamhet, städning av fastigheter, kontor och hos privata personer.
- Registrerat
- 10 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalgången 16
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- StädFokus i Stockholm ABReg 2015-12-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,0 mkr
▲ 1,9 %Årets resultat
748 tkr
▲ 14,6 %Tillgångar
3,2 mkr
▲ 11,9 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 35,3 %Soliditet
58,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
1,3 mkr
▲ 15,1 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 10,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 988 078 | 5 875 068 | 6 038 760 | 5 078 838 | 3 509 142 |
| Övriga externa kostnader | 522 739 | 440 468 | - | - | 262 709 |
| Personalkostnader | 4 635 699 | 4 648 151 | - | - | 2 396 576 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 955 310 | 717 993 | - | - | 660 827 |
| Resultat e. fin. poster | 951 221 | 716 992 | 803 225 | 746 736 | 660 297 |
| Resultat före skatt | 951 221 | 826 992 | - | - | 660 297 |
| Årets resultat | 747 928 | 652 675 | - | - | 516 774 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 700 000 | 680 000 | - | - | 9 512 |
| Omsättningstillgångar | 2 481 336 | 2 162 194 | - | - | 1 671 445 |
| Kassa & bank | 1 251 759 | 1 087 625 | - | - | 767 775 |
| Summa tillgångar | 3 181 336 | 2 842 194 | - | - | 1 680 957 |
| Eget kapital | 1 869 466 | 1 381 538 | - | - | 749 571 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 311 870 | 1 460 656 | - | - | 576 386 |
| Soliditet (%) | 58,8 % | 48,6 % | 49,7 % | 46,2 % | 61,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 1,9 % jämfört med 2024, till 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 748 tkr, en nettomarginal på 12,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 58,8 % vid årets slut, upp från 46,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
40,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,89
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
428 tkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB