Aktivt företag
Staffanstorps Städ AB
Översikt
Bolaget skall bedriva städverksamhet, kemtvätt ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 december 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 96101 Industri- och institutionstvätt
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 96102 Konsumenttvätt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Havrevägen 6
- Postnummer & ort
- 24543 STAFFANSTORP
- Registrerat namn
- Staffanstorps Städ ABReg 2000-12-15
- Registrerat namn
- Staffanstorps KemtvättReg 2009-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
36,5 mkr
▲ 3,7 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 29,3 %Tillgångar
35,5 mkr
▲ 0,1 %Eget kapital
8,7 mkr
▲ 21,1 %Soliditet
31,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
55
Medelantal
Kassa & bank
2,7 mkr
▼ 42,2 %Totala skulder
23,9 mkr
▼ 7,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 36 497 313 | 35 204 766 | 29 079 613 | 24 654 735 | 23 384 475 |
| Övriga externa kostnader | 4 235 770 | 3 587 566 | 3 215 200 | - | - |
| Personalkostnader | 21 453 809 | 21 017 054 | 17 571 071 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 151 508 | 2 819 482 | 2 125 928 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 582 402 | 1 984 630 | 1 117 587 | 659 568 | 1 327 306 |
| Resultat före skatt | 2 198 719 | 1 707 339 | 1 012 716 | - | - |
| Årets resultat | 1 709 630 | 1 322 087 | 781 578 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 27 960 420 | 25 683 412 | 25 313 729 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 517 855 | 9 757 958 | 6 458 720 | - | - |
| Kassa & bank | 2 702 459 | 4 679 243 | 1 806 714 | - | - |
| Summa tillgångar | 35 478 275 | 35 441 370 | 31 772 449 | - | - |
| Eget kapital | 8 651 661 | 7 142 030 | 6 019 943 | - | - |
| Långfristiga skulder | 14 957 410 | 15 659 568 | 15 683 717 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 895 000 | 10 049 251 | 7 775 559 | - | - |
| Soliditet (%) | 31,0 % | 25,9 % | 24,7 % | 23,0 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 23,4 mkr (2021) till 36,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 4,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 31,0 % vid årets slut, upp från 23,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,85).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+11,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
664 tkr
55 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Staffanstorp
Andra registrerade bolag med säte i Staffanstorp.
- 04noll Skyltreklam ABAB
- 100 Flytt ABAB
- 16 Invest ABAB
- 2021.AI ABAB
- 2097 Holding ABAB
- 360Move ABAB
- 48 Wine ABAB
- 5Fisk ABAB