Aktivt företag
Stark och Glad Sverige AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom fysisk träning, hälsa och affärsutveckling, samt produktion och försäljning av honung.
- Registrerat
- 5 juni 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 17853 EKERÖ
- Registrerat namn
- Stark och Glad Sverige ABReg 2017-06-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
344 tkr
▼ 31,6 %Årets resultat
-46 tkr
▼ 125,4 %Tillgångar
854 tkr
▼ 8,0 %Eget kapital
743 tkr
▼ 5,9 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
253 tkr
▼ 35,3 %Totala skulder
110 tkr
▼ 20,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 343 903 | 502 466 | 401 000 | 475 000 |
| Övriga externa kostnader | 194 461 | 189 396 | - | - |
| Personalkostnader | 175 501 | 161 277 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −49 065 | 146 129 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −46 302 | 212 312 | 89 000 | 250 000 |
| Resultat före skatt | −46 302 | 212 312 | - | - |
| Årets resultat | −46 302 | 182 212 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 475 672 | 453 125 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 377 885 | 474 556 | - | - |
| Kassa & bank | 252 674 | 390 329 | - | - |
| Summa tillgångar | 853 557 | 927 681 | - | - |
| Eget kapital | 743 150 | 789 452 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 110 407 | 138 229 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 85,0 % | 85,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 31,6 % jämfört med 2024, till 344 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 46 tkr, en nettomarginal på −13,5 %.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, sport- och fritidsutbildning (SNI 85510). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−14,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−13,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−10,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−6,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
344 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ekerö
Andra registrerade bolag med säte i Ekerö.
- 1977 ABAB
- 19sjuttifem Konsult ABAB
- 20nollsju ABAB
- 32 Holding AktiebolagAB
- 360 Projekt Holding ABAB
- 3R K Rask ABAB
- 3T Consulting ABAB
- 4reconciliation ABAB