Aktivt företag
Statt Söderhamn Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall äga och förvalta fast- och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 mars 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Estlandsgatan 101
- Postnummer & ort
- 12237 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Statt Söderhamn AktiebolagReg 1995-06-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,5 mkr
▲ 10,3 %Årets resultat
-1,7 mkr
▲ 28,7 %Tillgångar
6,0 mkr
▼ 75,2 %Eget kapital
5,9 mkr
▼ 22,1 %Soliditet
98,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
388 kr
▼ 99,8 %Totala skulder
109 tkr
▼ 99,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 502 733 | 3 175 654 | 4 124 000 | 4 421 000 |
| Övriga externa kostnader | 4 537 209 | 3 037 266 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −1 233 139 | −981 729 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 675 006 | −2 350 700 | −1 892 000 | 358 000 |
| Resultat före skatt | −1 675 006 | −2 350 700 | - | - |
| Årets resultat | −1 675 006 | −2 350 700 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 13 198 663 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 020 093 | 11 052 531 | - | - |
| Kassa & bank | 388 | 243 382 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 020 093 | 24 251 194 | - | - |
| Eget kapital | 5 911 033 | 7 586 039 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 109 060 | 16 665 155 | - | - |
| Soliditet (%) | 98,0 % | 31,0 % | 39,0 % | 94,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 10,3 % jämfört med 2024, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 1,7 mkr, en nettomarginal på −47,8 %.
- Soliditeten var 98,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−35,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−47,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
−28,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-12
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB