Aktivt företag
STD JPD AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Bolaget skall bedriva försäljning av elektroniska cigaretter samt tillbehör och försäljning av bilistrelaterade produkter samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 januari 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47260 Detaljhandel med tobaksvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Oslovägen 53
- Postnummer & ort
- 45235 STRÖMSTAD
- Registrerat namn
- STD JPD ABReg 2024-02-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,4 mkr
▲ 61,5 %Årets resultat
2,0 mkr
▲ 173,8 %Tillgångar
3,8 mkr
▲ 39,6 %Eget kapital
2,8 mkr
▲ 264,8 %Soliditet
73,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 286,6 %Totala skulder
989 tkr
▼ 48,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 11 386 202 | 7 050 270 |
| Övriga externa kostnader | 721 366 | 1 009 741 |
| Personalkostnader | 1 197 363 | 766 632 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 2 533 267 | 932 479 |
| Resultat e. fin. poster | 2 540 453 | 930 132 |
| Resultat före skatt | 2 540 453 | 930 132 |
| Årets resultat | 2 017 216 | 736 878 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 304 094 | 348 567 |
| Omsättningstillgångar | 3 463 961 | 2 350 298 |
| Kassa & bank | 1 874 324 | 484 826 |
| Summa tillgångar | 3 768 055 | 2 698 865 |
| Eget kapital | 2 779 094 | 761 878 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 988 961 | 1 936 987 |
| Soliditet (%) | 73,8 % | 28,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 61,5 % jämfört med 2024, till 11,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,0 mkr, en nettomarginal på 17,7 %.
- Soliditeten var 73,8 % vid årets slut, upp från 28,2 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 79 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med tobaksvaror (SNI 47260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+61,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
72,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,7 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strömstad
Andra registrerade bolag med säte i Strömstad.
- A & P Väst i Strömstad AktiebolagAB
- Á la Torre ABAB
- A-C Gustafsson Förvaltning ABAB
- A-Maskin International ABAB
- AB Betongpumping StrömstadAB
- AB StrömstadsgaragenAB
- AB StrömstanetAB
- Åbrink Golf ABAB