Aktivt företag
Stenfors Consulting AB
Översikt
Bolagets verksamhet består i att utföra konsulttjänster inom HR, ledarskap och teknisk rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Viborgskavägen 18
- Postnummer & ort
- 12237 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Stenfors Consulting ABReg 2020-02-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,0 mkr
▲ 7,0 %Årets resultat
705 tkr
▼ 2,3 %Tillgångar
4,4 mkr
▲ 14,5 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 11,0 %Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
3,7 mkr
▲ 27,2 %Totala skulder
602 tkr
▲ 7,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 999 914 | 2 803 322 | 2 849 970 |
| Övriga externa kostnader | 216 235 | 93 954 | 57 637 |
| Personalkostnader | 1 580 177 | 1 505 771 | 1 374 815 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 203 502 | 1 203 597 | 1 417 518 |
| Resultat e. fin. poster | 1 205 941 | 1 222 087 | 1 424 741 |
| Resultat före skatt | 896 473 | 917 087 | 1 074 741 |
| Årets resultat | 705 221 | 721 837 | 850 276 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 405 640 | 3 846 771 | 3 471 427 |
| Kassa & bank | 3 659 264 | 2 877 804 | 2 446 950 |
| Summa tillgångar | 4 405 640 | 3 846 771 | 3 471 427 |
| Eget kapital | 2 071 256 | 1 866 035 | 1 644 198 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 601 916 | 557 736 | 709 229 |
| Soliditet (%) | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 7,0 % jämfört med 2024, till 3,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 705 tkr, en nettomarginal på 23,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
40,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,6 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB