Aktivt företag
Stilla AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom individ, grupp, organisationsutveckling, ledarskap och kommunikation. Friskvård, främst stresshantering och coachning, mot både privatpersoner och företag, handel med aktier, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blombackagatan 20
- C/o
- c/o Cecilia Fredriksson
- Postnummer & ort
- 54233 MARIESTAD
- Registrerat namn
- Stilla ABReg 2021-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
470 tkr
▼ 5,8 %Årets resultat
74 tkr
▲ 2125,5 %Tillgångar
556 tkr
▲ 1,5 %Eget kapital
528 tkr
▲ 6,6 %Soliditet
95,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
85 tkr
▼ 33,5 %Totala skulder
28 tkr
▼ 47,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 470 367 | 499 303 | 564 326 | 433 190 | 238 773 |
| Övriga externa kostnader | 240 806 | 299 401 | 300 906 | 220 289 | 165 710 |
| Personalkostnader | 138 041 | 170 548 | 218 479 | 127 997 | 204 835 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 35 622 | 12 266 | 19 833 | 39 127 | −121 518 |
| Resultat e. fin. poster | 85 943 | 12 458 | 19 850 | 39 062 | −90 166 |
| Resultat före skatt | 85 943 | 12 458 | 19 850 | 39 062 | −90 166 |
| Årets resultat | 74 041 | 3 327 | 15 730 | 39 062 | −90 166 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 447 322 | 409 764 | 360 204 | 301 430 | 297 320 |
| Omsättningstillgångar | 109 023 | 138 593 | 236 158 | 228 625 | 193 236 |
| Kassa & bank | 84 952 | 127 812 | 227 225 | 199 865 | 144 292 |
| Summa tillgångar | 556 345 | 548 357 | 596 362 | 530 055 | 490 556 |
| Eget kapital | 528 443 | 495 535 | 522 208 | 506 477 | 467 415 |
| Långfristiga skulder | 476 | 10 420 | 28 968 | 20 003 | 20 965 |
| Kortfristiga skulder | 27 426 | 42 402 | 45 186 | 3 575 | 2 176 |
| Soliditet (%) | 95,0 % | 90,4 % | 87,6 % | 95,6 % | 95,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 564 tkr (2023) till 470 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 74 tkr, en nettomarginal på 15,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 95,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−5,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
14,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,98
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
470 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mariestad
Andra registrerade bolag med säte i Mariestad.
- 2WR ABAB
- 4e2 Synergy ABAB
- A Berglöw ABAB
- A Berglöw Fastighetsservice AktiebolagAB
- A o G Landenmark ABAB
- A. Forslund Hälsokost AktiebolagAB
- A. Hagström Holding ABAB
- A. Rubertsson Cleanliness Technology ABAB