Registrerat, ej verksamt
Stone Bikes AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Butikshandel med cykel och sport
- Registrerat
- 11 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Källbäcksrydsgatan 5
- C/o
- Sportson Borås
- Postnummer & ort
- 50742 BORÅS
- Registrerat namn
- Stone Bikes ABReg 2020-11-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
16,7 mkr
▼ 4,1 %Årets resultat
-470 tkr
▲ 48,3 %Tillgångar
4,4 mkr
▼ 19,5 %Eget kapital
-1,3 mkr
▼ 59,7 %Soliditet
-28,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▼ 16,8 %Totala skulder
5,7 mkr
▼ 9,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 742 781 | 17 460 224 | 20 079 147 | 13 508 006 |
| Övriga externa kostnader | 2 910 675 | 2 991 311 | 2 955 103 | 3 193 188 |
| Personalkostnader | 2 753 354 | 3 095 655 | 3 220 755 | 1 949 529 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −268 927 | −698 253 | 404 307 | 690 811 |
| Resultat e. fin. poster | −470 490 | −909 245 | 233 241 | 514 970 |
| Resultat före skatt | −470 490 | −909 245 | 233 241 | 514 970 |
| Årets resultat | −470 490 | −909 245 | 169 793 | 403 417 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 191 875 | 81 632 | 96 228 | 123 992 |
| Omsättningstillgångar | 4 228 509 | 5 406 664 | 6 138 411 | 6 097 540 |
| Kassa & bank | 1 762 | 2 117 | 1 713 | 392 381 |
| Summa tillgångar | 4 420 384 | 5 488 296 | 6 234 639 | 6 221 532 |
| Eget kapital | −1 258 526 | −788 035 | 221 210 | 428 417 |
| Långfristiga skulder | 1 487 523 | 1 320 235 | 2 288 263 | 2 198 546 |
| Kortfristiga skulder | 4 191 387 | 4 956 096 | 3 725 166 | 3 594 569 |
| Soliditet (%) | -28,5 % | -14,4 % | 3,5 % | 6,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 20,1 mkr (2022) till 16,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 470 tkr, en nettomarginal på −2,8 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−1,3 mkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med cyklar (SNI 47632). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−8,7 % per år
2022 till 2024
Balanslikviditet
1,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,3 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB