Aktivt företag
Strängnäs Förvaring AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta fastigheter och bedriva magasinering samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52100 Magasinering och varulagring
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lottvägen 2
- Postnummer & ort
- 64542 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Strängnäs Förvaring ABReg 2018-08-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
262 tkr
▲ 25,9 %Årets resultat
-12 tkr
▲ 81,4 %Tillgångar
2,8 mkr
▼ 2,1 %Eget kapital
163 tkr
▼ 6,7 %Kassa & bank
399 tkr
▲ 35,7 %Totala skulder
2,6 mkr
▼ 1,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 262 054 | 208 201 | 171 065 | 239 791 | 308 182 |
| Övriga externa kostnader | 123 312 | 104 670 | 174 679 | 80 676 | 120 915 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 55 882 | 25 471 | −78 464 | 79 455 | 109 207 |
| Resultat e. fin. poster | −11 703 | −62 802 | −169 092 | 26 844 | 63 054 |
| Resultat före skatt | −11 703 | −62 802 | −169 092 | 26 844 | 63 054 |
| Årets resultat | −11 703 | −62 802 | −152 022 | 4 252 | 49 994 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 406 371 | 2 489 231 | 2 572 091 | 2 654 951 | 2 737 811 |
| Omsättningstillgångar | 403 654 | 381 880 | 411 876 | 536 975 | 508 664 |
| Kassa & bank | 398 660 | 293 839 | 316 486 | 405 593 | 379 158 |
| Summa tillgångar | 2 810 025 | 2 871 111 | 2 983 967 | 3 191 926 | 3 246 475 |
| Eget kapital | 163 227 | 174 929 | 237 731 | 389 753 | 385 501 |
| Långfristiga skulder | 2 583 716 | 2 635 916 | 2 688 116 | 2 740 316 | 2 792 516 |
| Kortfristiga skulder | 63 082 | 60 266 | 58 120 | 61 857 | 68 458 |
| Soliditet (%) | - | - | 8,0 % | 12,2 % | 11,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 171 tkr (2023) till 262 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 12 tkr, en nettomarginal på −4,5 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, magasinering och varulagring (SNI 52100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
21,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−7,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 2022 Förvaltning i Södermanland ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3 E Design AktiebolagAB