Aktivt företag
Strängnäs Städgross AB
Översikt
Lokalvård och grossistverksamhet av städmaterial.
- Registrerat
- 25 juli 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 46440 Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ormbunksvägen 19
- Postnummer & ort
- 64552 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Strängnäs Städgross ABReg 2024-07-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,4 mkr
▲ 146,8 %Årets resultat
11 tkr
▼ 95,9 %Tillgångar
730 tkr
▲ 45,5 %Eget kapital
313 tkr
▲ 3,7 %Soliditet
42,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
268 tkr
▲ 4,9 %Totala skulder
418 tkr
▲ 108,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 367 005 | 553 810 |
| Övriga externa kostnader | 263 397 | 38 852 |
| Personalkostnader | 603 012 | 166 900 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 14 123 | 348 058 |
| Resultat e. fin. poster | 14 123 | 348 058 |
| Resultat före skatt | 14 123 | 348 058 |
| Årets resultat | 11 215 | 276 360 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 730 080 | 501 842 |
| Kassa & bank | 267 897 | 255 346 |
| Summa tillgångar | 730 080 | 501 842 |
| Eget kapital | 312 575 | 301 360 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 417 505 | 200 482 |
| Soliditet (%) | 42,8 % | 60,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 11 tkr, en nettomarginal på 0,8 %.
- Soliditeten var 42,8 % vid årets slut, ned från 60,1 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,8 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
3,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,75
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB