Aktivt företag
Ström Arkitektur AB
Översikt
Bolaget skall idka arkitektur, inredningsverksamhet, scenografi, design företrädesvis avseende möbler, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 juli 1995
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71110 Arkitektverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12262 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Ström Arkitektur ABReg 2023-01-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
730 tkr
▼ 48,2 %Årets resultat
254 tkr
▼ 20,6 %Tillgångar
650 tkr
▼ 51,6 %Eget kapital
406 tkr
▼ 26,5 %Soliditet
62,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
465 tkr
▼ 53,3 %Totala skulder
245 tkr
▼ 30,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 730 301 | 1 409 355 | 1 790 992 | 1 167 468 | - |
| Övriga externa kostnader | 107 714 | 157 921 | - | - | - |
| Personalkostnader | 764 072 | 718 226 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −108 663 | 533 208 | - | - | 0 |
| Resultat e. fin. poster | −115 169 | 526 843 | 660 160 | 719 437 | 0 |
| Resultat före skatt | 324 831 | 406 843 | - | - | 0 |
| Årets resultat | 254 042 | 319 844 | - | - | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 3 000 |
| Omsättningstillgångar | 650 048 | 1 343 364 | - | - | - |
| Kassa & bank | 465 251 | 995 526 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 650 048 | 1 343 364 | - | - | 3 000 |
| Eget kapital | 405 500 | 551 459 | - | - | −49 741 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 244 548 | 351 905 | - | - | 52 741 |
| Soliditet (%) | 62,4 % | 67,1 % | 47,7 % | 57,2 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,8 mkr (2023) till 730 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 254 tkr, en nettomarginal på 34,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 62,4 % vid årets slut, upp från 57,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, arkitektverksamhet (SNI 71110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−14,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−48,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−14,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
62,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
730 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2022-01-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB