Aktivt företag
Studio Choses AB
Översikt
Bolaget ska bedriva handel med nya och begagnade kläder, skor, accessoarer, möbler och inredningsartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 maj 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47792 Detaljhandel med övriga begagnade varor
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 14290 Tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12234 ENSKEDE
- Registrerat namn
- Studio Choses ABReg 2024-05-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
245 tkr
▲ 24523200,0 %Årets resultat
-144 tkr
▼ 1342,8 %Tillgångar
155 tkr
▲ 810,1 %Eget kapital
21 tkr
▲ 40,8 %Soliditet
13,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
49 tkr
▲ 223,4 %Totala skulder
134 tkr
▲ 6590,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 245 231 | −1 |
| Övriga externa kostnader | 320 904 | 7 414 |
| Personalkostnader | 63 090 | - |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | −143 868 | −9 971 |
| Resultat e. fin. poster | −143 862 | −9 971 |
| Resultat före skatt | −143 862 | −9 971 |
| Årets resultat | −143 862 | −9 971 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 78 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 76 979 | 17 029 |
| Kassa & bank | 49 078 | 15 176 |
| Summa tillgångar | 154 979 | 17 029 |
| Eget kapital | 21 167 | 15 029 |
| Långfristiga skulder | 68 500 | - |
| Kortfristiga skulder | 65 312 | 2 000 |
| Soliditet (%) | 13,7 % | 88,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 144 tkr, en nettomarginal på −58,7 %.
- Soliditeten var 13,7 % vid årets slut, ned från 88,0 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med övriga begagnade varor (SNI 47792). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−58,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−58,7 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
245 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede
Andra registrerade bolag med säte i Enskede.
- & Greta ABAB
- 0900 Consulting ABAB
- 1000 Tigers ABAB
- 11 Studios ABAB
- 123 Allgruppen ABAB
- 123 Media ABAB
- 2Economize Sweden ABAB
- 2S Gruppen ABAB