Styrkelabbet AB
Översikt
Styrkelabbet AB ska skapa innehåll, sälja produkter och tjänster, samt utbilda inom ämnena träning, kost och hälsa. Det innebär exempelvis: 1) Driva webbplatser och producera videos, podcasts, och texter. 2) Utveckla appar och annan mjukvara. 3) Försäljning av böcker, e-böcker, träningsprogram, träningsredskap, kläder och kosttillskott. 4) Försäljning av reklam i digitala medier. 5) Arrangerande av event, workshops, kurser, och personliga konsultationer.
- Registrerat
- 22 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bomvägen 25
- C/o
- c/o Daniel Richter
- Postnummer & ort
- 22651 LUND
- Registrerat namn
- Styrkelabbet ABReg 2017-02-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 122 659 | 12 477 765 | 11 516 644 | 8 832 026 | 7 928 538 |
| Övriga externa kostnader | 2 627 746 | 2 549 706 | 2 461 430 | 2 388 051 | 1 937 516 |
| Personalkostnader | 6 874 249 | 7 140 598 | 5 716 415 | 5 589 532 | 4 800 022 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 585 388 | 2 756 814 | 3 053 447 | 645 830 | 1 140 163 |
| Resultat e. fin. poster | 3 910 802 | 2 761 636 | 3 054 170 | 641 922 | 1 137 581 |
| Resultat före skatt | 3 910 802 | 2 761 636 | 3 054 170 | 641 922 | 1 137 581 |
| Årets resultat | 3 144 810 | 2 166 894 | 2 400 594 | 470 481 | 883 925 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 206 031 | 1 926 399 | 1 404 728 | 706 109 | 265 847 |
| Omsättningstillgångar | 4 340 158 | 4 063 162 | 4 124 492 | 2 776 405 | 4 255 113 |
| Kassa & bank | 1 840 795 | 1 704 858 | 2 051 116 | 1 082 404 | 2 873 378 |
| Summa tillgångar | 6 546 189 | 5 989 561 | 5 529 220 | 3 482 514 | 4 520 960 |
| Eget kapital | 5 461 670 | 4 816 860 | 4 649 966 | 2 649 372 | 3 078 891 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 084 519 | 1 172 701 | 879 254 | 833 142 | 1 442 069 |
| Soliditet (%) | 83,4 % | 80,4 % | 84,1 % | 76,1 % | 68,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 7 år i rad, från 2,9 mkr (2018) till 13,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,1 mkr, en nettomarginal på 24,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 83,4 % vid årets slut, upp från 76,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med sport- och fritidsartiklar (SNI 46491). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB