Aktivt företag

surådeg mandelbullen AB

AB Org.nr 5592949365
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-18

Bageri och konditori med servering

Registrerat
4 januari 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 10710 Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
kumla gårdsväg 9
C/o
surådeg
Postnummer & ort
14563 NORSBORG
Registrerat namn
surådeg mandelbullen ABReg 2021-01-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
16,0 mkr
▲ 5,3 %
Årets resultat
69 tkr
▲ 9,5 %
Tillgångar
4,5 mkr
▲ 1,7 %
Eget kapital
246 tkr
▲ 38,6 %
Soliditet
5,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
26
Medelantal
Kassa & bank
305 tkr
▲ 575,5 %
Totala skulder
4,2 mkr
▲ 0,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 15 965 236 15 154 493 13 515 601 12 187 409 12 793 460
Övriga externa kostnader 2 807 448 2 493 572 2 615 639 2 672 120 3 166 446
Personalkostnader 8 119 804 8 033 467 7 980 284 6 808 442 6 179 566
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 126 014 1 608 −1 651 262 −1 429 023 74 125
Resultat e. fin. poster 94 938 −18 124 −1 672 512 −1 438 134 73 943
Resultat före skatt 94 938 81 876 27 488 11 866 73 943
Årets resultat 68 680 62 704 21 943 9 452 58 687
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 506 280 2 671 095 2 829 594 2 844 108 291 085
Omsättningstillgångar 1 976 666 1 737 511 2 940 895 987 571 1 847 553
Kassa & bank 304 522 45 082 56 179 0 1 235
Summa tillgångar 4 482 946 4 408 606 5 770 489 3 831 679 2 138 638
Eget kapital 246 466 177 787 115 082 93 139 83 687
Långfristiga skulder - 0 481 731 501 671 0
Kortfristiga skulder 4 236 480 4 230 819 5 173 676 3 236 869 2 054 951
Soliditet (%) 5,5 % 4,0 % 2,0 % 2,4 % 3,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 12,2 mkr (2022) till 16,0 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 69 tkr, en nettomarginal på 0,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 5,5 % vid årets slut.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,47).
  • Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+5,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
27,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
614 tkr
26 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför surådeg mandelbullen AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-16

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Norsborg

Andra registrerade bolag med säte i Norsborg.

Alla företag i Norsborg →