Aktivt företag
surådeg smörbullen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-18
Bageri och cafe
- Registrerat
- 4 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10710 Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- kumla gårdsväg 9
- C/o
- surådeg
- Postnummer & ort
- 14563 NORSBORG
- Registrerat namn
- surådeg smörbullen ABReg 2021-01-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,0 mkr
▲ 14,9 %Årets resultat
422 tkr
▼ 1,6 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 34,9 %Eget kapital
747 tkr
▲ 57,4 %Soliditet
26,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 280,1 %Totala skulder
2,1 mkr
▲ 28,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 009 320 | 7 839 963 | 6 812 526 | 6 226 911 | 6 446 642 |
| Övriga externa kostnader | 2 049 241 | 2 084 282 | 2 078 610 | 1 934 717 | 2 182 945 |
| Personalkostnader | 2 971 085 | 2 722 878 | 2 521 614 | 2 452 871 | 1 955 158 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 631 974 | 543 023 | 36 795 | −872 193 | 249 951 |
| Resultat e. fin. poster | 631 911 | 540 179 | 23 487 | −875 276 | 249 906 |
| Resultat före skatt | 531 911 | 540 179 | 23 487 | 4 724 | 249 906 |
| Årets resultat | 422 422 | 429 141 | 18 811 | 3 678 | 198 242 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 427 107 | 483 791 | 492 565 | 539 667 | 94 029 |
| Omsättningstillgångar | 2 389 521 | 1 603 618 | 1 324 049 | 640 930 | 652 929 |
| Kassa & bank | 1 032 040 | 271 533 | 71 | 111 724 | 133 098 |
| Summa tillgångar | 2 816 628 | 2 087 409 | 1 816 614 | 1 180 597 | 746 958 |
| Eget kapital | 747 295 | 474 872 | 245 731 | 226 920 | 223 242 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 155 672 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 069 333 | 1 612 537 | 1 415 211 | 953 677 | 523 716 |
| Soliditet (%) | 26,5 % | 22,7 % | 13,5 % | 19,2 % | 29,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 6,2 mkr (2022) till 9,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 422 tkr, en nettomarginal på 4,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 26,5 % vid årets slut, upp från 19,2 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
56,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
751 tkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norsborg
Andra registrerade bolag med säte i Norsborg.
- 08 Fastighetsförmedling ABAB
- 11 Gruppen Entreprenad ABAB
- 2 Part & Consulting ABAB
- 2021 Bygg MasterProf Scandinavia ABAB
- 22 Sweden bygg ABAB
- 24H ALLTRANSPORT ABAB
- 3ND Bygg ABAB
- 4A Advice And Administration ABAB