Aktivt företag
Survivor Box Lund AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Hälsa och friskvård, träningsanläggning.
- Registrerat
- 2 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93119 Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gnesvägen 9
- Postnummer & ort
- 22478 LUND
- Registrerat namn
- Survivor Box Lund ABReg 2018-01-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,5 mkr
▲ 3,8 %Årets resultat
-172 tkr
▼ 69,1 %Tillgångar
157 tkr
▼ 31,0 %Eget kapital
-137 tkr
▼ 482,9 %Soliditet
-87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
76 tkr
▲ 140,5 %Totala skulder
294 tkr
▲ 53,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 502 164 | 2 410 963 | 2 566 163 | 2 906 734 | 3 160 587 |
| Övriga externa kostnader | 1 457 669 | 1 460 369 | 1 284 863 | 1 466 616 | 1 461 786 |
| Personalkostnader | 623 809 | 463 938 | 546 615 | 686 959 | 937 839 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −165 948 | −234 721 | 80 953 | −148 980 | 28 599 |
| Resultat e. fin. poster | −172 374 | −234 529 | 99 553 | −148 945 | 46 210 |
| Resultat före skatt | −172 374 | −101 910 | 14 398 | 13 795 | 10 746 |
| Årets resultat | −172 374 | −101 910 | 496 | 4 600 | 10 746 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 72 310 | 144 619 | 216 928 | 289 237 |
| Omsättningstillgångar | 157 133 | 155 386 | 308 318 | 170 416 | 309 091 |
| Kassa & bank | 76 488 | 31 803 | 228 673 | 95 872 | 166 387 |
| Summa tillgångar | 157 133 | 227 696 | 452 937 | 387 344 | 598 328 |
| Eget kapital | −136 678 | 35 695 | 137 605 | 137 109 | 132 509 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 293 811 | 192 001 | 182 713 | 202 771 | 255 615 |
| Soliditet (%) | -87,0 % | 16,0 % | 54,0 % | 45,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 3,8 % jämfört med 2023, till 2,5 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 172 tkr, en nettomarginal på −6,9 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−137 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,53).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−5,7 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
0,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB