Aktivt företag
Svärdsjö Investment AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolagets verksamhet består av att direkt eller indirekt äga och förvalta aktier, värdepapper och fastigheter samt annan fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64211 Holdingverksamhet i finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Krossbacken 29
- Postnummer & ort
- 18770 TÄBY
- Registrerat namn
- Svärdsjö Investment ABReg 2022-11-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
240 tkr
Årets resultat
130 tkr
▲ 217,9 %Tillgångar
3,2 mkr
▲ 2,3 %Eget kapital
1,7 mkr
▲ 8,6 %Kassa & bank
80 tkr
▲ 765,2 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 3,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 239 999 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 13 513 | 18 465 | 8 662 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 226 486 | −18 465 | −8 662 |
| Resultat e. fin. poster | 133 381 | −110 644 | −8 662 |
| Resultat före skatt | 133 381 | −110 644 | −8 662 |
| Årets resultat | 130 483 | −110 644 | −8 662 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 3 111 845 | 3 111 845 | 3 025 000 |
| Omsättningstillgångar | 79 505 | 9 189 | 2 864 938 |
| Kassa & bank | 79 505 | 9 189 | 2 864 938 |
| Summa tillgångar | 3 191 350 | 3 121 034 | 5 889 938 |
| Eget kapital | 1 653 017 | 1 522 534 | 1 531 338 |
| Långfristiga skulder | 1 260 000 | 1 380 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 278 333 | 218 500 | 4 358 600 |
| Soliditet (%) | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 130 tkr, en nettomarginal på 54,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,29).
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, holdingverksamhet i finansiella koncerner (SNI 64211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
94,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
54,4 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
7,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB