Svendborg Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska bedriva investeringar i värdepapper och andra finansiella instrument, rådgivning av friskvård, konsultation inom finansiell rådgivning och finansiella tjänster, företags- och organisationsutveckling, delägarskap i större bolag samt större investeringar i bolag och fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 april 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 82990 Diverse övrig stödverksamhet till företag
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mörbydalen 11
- Postnummer & ort
- 18252 DANDERYD
- Registrerat namn
- Svendborg AktiebolagReg 1988-04-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 250 001 | 250 001 | 250 000 | 250 000 | 250 000 |
| Övriga externa kostnader | 24 309 | 30 383 | 24 932 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 225 692 | 219 618 | 225 068 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 314 197 | 173 700 | 218 649 | 64 000 | 538 000 |
| Resultat före skatt | 314 197 | 173 700 | 218 649 | - | - |
| Årets resultat | 249 827 | 138 072 | 174 755 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 887 828 | 2 309 396 | 2 317 820 | - | - |
| Kassa & bank | 113 786 | 263 369 | 90 563 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 887 828 | 2 309 396 | 2 317 820 | 2 377 000 | 2 500 000 |
| Eget kapital | 1 903 178 | 1 853 351 | 1 915 279 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 984 650 | 456 045 | 402 541 | - | - |
| Soliditet (%) | 66,0 % | 80,0 % | 83,0 % | 79,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 250 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 250 tkr, en nettomarginal på 99,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 66,0 % vid årets slut, ned från 79,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Danderyd
Andra registrerade bolag med säte i Danderyd.
- 10 S-Road Consulting ABAB
- 10Pixels ABAB
- 120 procent ABAB
- 2a Optionshovet KommanditbolagKB
- 2elev8 IT ABAB
- 3icom Solutions Sweden ABAB
- 3R Tequila HandelsbolagHB
- 4Miga ABAB