Aktivt företag
SVENSKA PUMP AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget skall bedriva konsult- och utvecklingsverksamhet avseende tekniska konstruktioner företrädesvis fyllningsmaskiner och andra maskinsystem, försäljning och uthyrning av fyllningsmaskiner, samt övriga maskinsystemlösningar i anslutning därtill, främst inom livsmedelsindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46860 Partihandel med andra insatsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fågelsångsvägen 14
- Postnummer & ort
- 18642 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- SVENSKA PUMP ABReg 2021-08-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
17,8 mkr
▲ 29,8 %Årets resultat
2,9 mkr
▲ 145,7 %Tillgångar
8,5 mkr
▲ 34,5 %Eget kapital
4,0 mkr
▲ 140,5 %Soliditet
59,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4,1 mkr
▲ 62,5 %Totala skulder
3,1 mkr
▼ 2,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 17 759 304 | 13 678 199 | 11 374 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 249 006 | 1 858 788 | - | - |
| Personalkostnader | 886 039 | 1 160 540 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 626 457 | 2 037 826 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 714 185 | 2 040 062 | 3 168 000 | −12 000 |
| Resultat före skatt | 3 714 185 | 1 520 062 | - | - |
| Årets resultat | 2 942 151 | 1 197 464 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 23 513 | 31 350 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 8 480 154 | 6 292 854 | - | - |
| Kassa & bank | 4 075 370 | 2 507 452 | - | - |
| Summa tillgångar | 8 503 667 | 6 324 204 | - | - |
| Eget kapital | 4 008 715 | 1 666 564 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 089 952 | 3 177 640 | - | - |
| Soliditet (%) | 59,6 % | 43,1 % | 40,8 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 11,4 mkr (2022) till 17,8 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 2,9 mkr, en nettomarginal på 16,6 %.
- Soliditeten var 59,6 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med andra insatsvaror (SNI 46860). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+29,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+25,0 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
73,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,74
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
17,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2A Bygg ABAB
- 3 Konsulter Lindstedt ABAB