Aktivt företag
Svenskt säkerhetsfokus AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom området säkerhet med fokus på säkerhetsrådgivning, utbildning och föreläsningar. Företaget skall också erbjuda interim bemanning av chefspositioner inom säkerhetsområdet
- Registrerat
- 7 november 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 80010 Bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Solvägen 13
- C/o
- c/o Björn Gustafson
- Postnummer & ort
- 64550 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Svenskt säkerhetsfokus ABReg 2023-11-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,8 mkr
▲ 15,4 %Årets resultat
1,1 mkr
▲ 1,0 %Tillgångar
2,5 mkr
▲ 64,2 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 75,8 %Soliditet
80,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
613 tkr
▲ 30,2 %Totala skulder
497 tkr
▲ 29,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 822 943 | 2 445 276 |
| Övriga externa kostnader | 156 433 | 170 712 |
| Personalkostnader | 1 261 413 | 879 260 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 1 404 821 | 1 392 565 |
| Resultat e. fin. poster | 1 412 604 | 1 398 844 |
| Resultat före skatt | 1 412 604 | 1 398 844 |
| Årets resultat | 1 121 244 | 1 110 683 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 1 167 121 | 780 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 326 599 | 738 448 |
| Kassa & bank | 612 955 | 470 779 |
| Summa tillgångar | 2 493 720 | 1 518 448 |
| Eget kapital | 1 996 927 | 1 135 683 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 496 793 | 382 765 |
| Soliditet (%) | 80,1 % | 74,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 39,7 %.
- Soliditeten var 80,1 % vid årets slut, upp från 74,8 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
49,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
39,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
56,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 2022 Förvaltning i Södermanland ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3 E Design AktiebolagAB