Aktivt företag
Sweme AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva sjukvård och friskvård samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 januari 2009
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Alnögatan 106
- Postnummer & ort
- 25732 RYDEBÄCK
- Registrerat namn
- Sweme ABReg 2009-09-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,2 mkr
▼ 35,6 %Årets resultat
5,0 mkr
▲ 425,6 %Tillgångar
8,9 mkr
▲ 103,5 %Eget kapital
8,2 mkr
▲ 127,1 %Soliditet
95,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
7,6 mkr
▲ 154,2 %Totala skulder
317 tkr
▼ 12,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 218 318 | 1 893 238 | 2 535 662 | 2 697 000 | 2 011 000 |
| Övriga externa kostnader | 220 717 | 269 766 | 197 628 | - | - |
| Personalkostnader | 1 207 339 | 1 188 742 | 1 160 167 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −215 657 | 428 811 | 1 171 948 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 044 704 | 1 148 296 | 1 755 507 | 1 884 000 | 1 054 000 |
| Resultat före skatt | 5 044 704 | 1 033 296 | 1 455 507 | - | - |
| Årets resultat | 5 044 704 | 959 833 | 1 266 099 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 029 839 | 1 023 429 | 41 677 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 7 913 124 | 3 370 809 | 3 853 378 | - | - |
| Kassa & bank | 7 608 829 | 2 993 106 | 3 148 141 | - | - |
| Summa tillgångar | 8 942 963 | 4 394 238 | 3 895 055 | - | - |
| Eget kapital | 8 210 654 | 3 615 950 | 3 036 117 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 317 309 | 363 288 | 558 938 | - | - |
| Soliditet (%) | 95,5 % | 89,8 % | 84,1 % | 76,9 % | 65,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 2,7 mkr (2023) till 1,2 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 5,0 mkr, en nettomarginal på 414,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 95,5 % vid årets slut, upp från 76,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−17,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
414,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−35,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−11,8 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
61,4 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
609 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-09-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-09-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Rydebäck
Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.
- 8182 ABAB
- AA Fysio och Rehab ABAB
- AB RydebäcksrevisornAB
- AB TEGEL i RydebäckAB
- ACIR Consulting ABAB
- ACR Medical Consultant ABAB
- Active Business Management Sweden ABAB
- Adocto Holding ABAB