Aktivt företag
Sydsvenska Släp AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget skall bedriva handel och renovering samt service av släpvagnar. Samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47813 Detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Västerby
- C/o
- C/o Håkan Nilsson
- Postnummer & ort
- 24192 ESLÖV
- Registrerat namn
- Sydsvenska Släp ABReg 2023-02-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,9 mkr
▲ 13,5 %Årets resultat
-16 tkr
▼ 141,4 %Tillgångar
456 tkr
▲ 387,8 %Eget kapital
49 tkr
▼ 24,2 %Soliditet
11,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
29 tkr
▼ 50,5 %Totala skulder
407 tkr
▲ 1294,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 888 031 | 1 663 784 | 465 734 |
| Övriga externa kostnader | 818 951 | 481 983 | 257 395 |
| Personalkostnader | 32 300 | 33 312 | 11 425 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −12 782 | 50 275 | 2 537 |
| Resultat e. fin. poster | −15 556 | 50 526 | 2 576 |
| Resultat före skatt | −15 556 | 50 526 | 2 576 |
| Årets resultat | −15 556 | 37 577 | 1 664 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 341 196 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 114 592 | 93 444 | 86 226 |
| Kassa & bank | 28 764 | 58 157 | 4 078 |
| Summa tillgångar | 455 788 | 93 444 | 86 226 |
| Eget kapital | 48 686 | 64 241 | 26 664 |
| Långfristiga skulder | 350 197 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 56 905 | 29 203 | 59 562 |
| Soliditet (%) | 11,0 % | 69,0 % | 31,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 466 tkr (2023) till 1,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 16 tkr, en nettomarginal på −0,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,0 % vid årets slut, ned från 31,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 39 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med husvagnar, husbilar, släpfordon och påhängsvagnar (SNI 47813). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+101,3 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Eslöv
Andra registrerade bolag med säte i Eslöv.
- 8 Hektar ABAB
- A-kaminer ABAB
- A. Andersson Byggkonsult ABAB
- A.G. Johnsen ABAB
- A.K.N. Invest ABAB
- A&M Kran & Bilbärgning ABAB
- AA Sollers Konsult ABAB
- AB Christina o Hans Stuhr ConsultingAB