Aktivt företag
T&K'S Cykel i Skogsbo AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva försäljning och underhåll av cyklar och motionsredskap och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalahästen Åsbo
- Postnummer & ort
- 77461 AVESTA
- Registrerat namn
- T&K'S Cykel i Skogsbo ABReg 2014-01-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,3 mkr
▲ 35,5 %Årets resultat
303 tkr
▲ 29,2 %Tillgångar
4,3 mkr
▲ 3,0 %Eget kapital
369 tkr
▲ 29,3 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
13 tkr
▲ 66,7 %Totala skulder
3,0 mkr
▼ 0,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 273 734 | 5 368 357 | 5 460 095 | 5 564 628 | 5 642 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 156 178 | 1 067 605 | 1 063 700 | 1 038 464 | - |
| Personalkostnader | 519 730 | 218 626 | 258 052 | 390 813 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 491 818 | 440 735 | 576 439 | 621 899 | - |
| Resultat e. fin. poster | 466 588 | 391 792 | 551 221 | 613 143 | 529 000 |
| Resultat före skatt | 398 588 | 310 792 | 404 221 | 438 143 | - |
| Årets resultat | 303 427 | 234 855 | 312 681 | 329 750 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 291 297 | 4 168 326 | 2 715 732 | 2 908 759 | - |
| Kassa & bank | 12 710 | 7 623 | 7 286 | 7 136 | - |
| Summa tillgångar | 4 291 297 | 4 168 326 | 2 715 732 | 2 908 759 | - |
| Eget kapital | 368 598 | 285 171 | 363 316 | 380 635 | - |
| Långfristiga skulder | 45 252 | 486 412 | 454 191 | 479 630 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 979 447 | 2 566 743 | 1 149 225 | 1 446 494 | - |
| Soliditet (%) | - | 26,0 % | 35,0 % | 29,0 % | 25,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 35,5 % jämfört med 2023, till 7,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 303 tkr, en nettomarginal på 4,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med cyklar (SNI 47632). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+35,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
82,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
7,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Avesta
Andra registrerade bolag med säte i Avesta.
- A-Park i Avesta AktiebolagAB
- A. Hägg Invest ABAB
- AB Avesta Text & DekorAB
- AB Avesta Text & Dekor HoldingAB
- AB Fordonsbemanning i SverigeAB
- AB KvistenAB
- AB Primarent i dalarnaAB
- AB Stall Doble DAB