Aktivt företag

Tailor Travel Scandinavia AB

AB Org.nr 5590820006
← Tillbaka

Översikt

Företaget kommmer att bedriva resbyråverksamhet genom att arrangera och sälja resor både för inkommande besökare till Norden från utlandet samt personer som reser utomlands från Norden. Kommer också att bedriva konsultverksamhet inom resebranschen samt personaluthyrning.

Registrerat
25 oktober 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 79120 Researrangemang
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Majrovägen 37
Postnummer & ort
12249 ENSKEDE
Registrerat namn
Tailor Travel Scandinavia ABReg 2016-10-25

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,4 mkr
▲ 21,2 %
Årets resultat
1,7 mkr
▲ 95,7 %
Tillgångar
4,2 mkr
▲ 23,8 %
Eget kapital
3,8 mkr
▲ 20,0 %
Soliditet
91,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
4,0 mkr
▲ 19,8 %
Totala skulder
399 tkr
▲ 76,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 419 519 1 997 104 1 218 610 1 291 000 541 000
Övriga externa kostnader 153 021 141 955 145 955 - -
Personalkostnader 903 234 826 242 849 252 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 363 264 1 028 907 223 403 - -
Resultat e. fin. poster 2 023 533 1 113 868 227 381 684 000 −361 000
Resultat före skatt 2 023 533 1 113 868 227 381 - -
Årets resultat 1 726 933 882 265 179 703 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 10 000 10 000 10 000 - -
Omsättningstillgångar 4 197 463 3 388 851 2 386 676 - -
Kassa & bank 4 012 137 3 348 999 2 129 884 - -
Summa tillgångar 4 207 463 3 398 851 2 396 676 - -
Eget kapital 3 808 817 3 172 883 2 290 618 - -
Långfristiga skulder 12 329 12 329 5 527 - -
Kortfristiga skulder 386 317 213 639 100 531 - -
Soliditet (%) 91,0 % 93,0 % 96,0 % 96,0 % 96,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,2 mkr (2023) till 2,4 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 71,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 91,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, researrangemang (SNI 79120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
56,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
71,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+45,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
45,3 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
2,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Tailor Travel Scandinavia AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-12 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-15 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-31 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Enskede

Andra registrerade bolag med säte i Enskede.

Alla företag i Enskede →