Aktivt företag
TalentWave AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva hud- & skönhetsvård, hårvård, fillers, botox, laser, solarium och massage. Samt försäljning av hud- och skönhetsvårdsprodukter jämte därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Åldermannagatan 18
- Postnummer & ort
- 29134 KRISTIANSTAD
- Registrerat namn
- TalentWave ABReg 2023-11-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 14867,2 %Årets resultat
75 tkr
▲ 23051,1 %Tillgångar
718 tkr
▲ 31,2 %Eget kapital
383 tkr
▲ 24,5 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
83 tkr
▲ 163,9 %Totala skulder
336 tkr
▲ 39,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 110 569 | 7 420 | 0 | 320 | 16 000 |
| Övriga externa kostnader | 712 469 | 7 095 | 13 485 | 9 985 | 14 962 |
| Personalkostnader | 133 552 | 0 | 44 280 | 9 998 | 1 000 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 85 018 | 325 | −57 854 | 110 337 | −7 411 |
| Resultat e. fin. poster | 80 743 | 325 | −57 854 | 110 337 | −7 411 |
| Resultat före skatt | 80 743 | 325 | −57 854 | 110 337 | −7 411 |
| Årets resultat | 75 241 | 325 | −57 854 | 109 083 | −7 411 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 597 053 | 514 688 | - | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 121 217 | 32 770 | 63 077 | 144 943 | 12 403 |
| Kassa & bank | 82 944 | 31 430 | 62 969 | 117 148 | 3 879 |
| Summa tillgångar | 718 270 | 547 458 | 63 077 | 144 943 | 12 403 |
| Eget kapital | 382 651 | 307 410 | 57 085 | 114 939 | 5 856 |
| Långfristiga skulder | 103 038 | 234 842 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 232 581 | 5 206 | 5 992 | 30 004 | 6 547 |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 56,0 % | 91,0 % | 82,0 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 75 tkr, en nettomarginal på 6,8 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut, ned från 82,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,52).
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,8 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
19,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,52
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
555 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-10-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-11-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-04-30)
Registrerad: 2019-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kristianstad
Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.
- 0 tid ABAB
- 04 Taxi och Transport ABAB
- 1-2U Sverige ABAB
- 100% Rent Vatten Sverige ABAB
- 27 FYRA Invest ABAB
- 2develop i Kristianstad ABAB
- 2printit ABAB
- 2xww Holding ABAB