Aktivt företag

Tallroth Trädvård AB

AB Org.nr 5594265539
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall tillhandahålla tjänster och personal inom trädvård och trädgårdsskötsel samt därvid jämförlig verksamhet. Bolaget skall därtill tillhandahålla tjänster inom underhållningsbranschen samt därvid jämförlig verksamhet.

Registrerat
16 mars 2023
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 81300 Skötsel och underhåll av grönytor
Bransch (SNI)
SNI 90200 Scenkonst
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Olympiavägen 24
Postnummer & ort
12240 ENSKEDE
Registrerat namn
Tallroth Trädvård ABReg 2023-03-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
663 tkr
▲ 67,8 %
Årets resultat
67 tkr
▲ 177,9 %
Tillgångar
185 tkr
▲ 110,2 %
Eget kapital
58 tkr
▲ 744,4 %
Soliditet
31,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
59 tkr
▲ 55,3 %
Totala skulder
127 tkr
▲ 30,9 %
Nyckeltal 2025202420232023
Resultaträkning
Nettoomsättning 663 000 395 000 411 000 -
Övriga externa kostnader 250 000 225 000 164 000 -
Personalkostnader 310 000 278 000 158 000 -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 68 000 −109 000 89 000 0
Resultat e. fin. poster 67 000 −109 000 89 000 0
Resultat före skatt 67 000 −86 000 66 000 0
Årets resultat 67 000 −86 000 52 000 0
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - -
Omsättningstillgångar 185 000 88 000 121 000 -
Kassa & bank 59 000 38 000 97 000 -
Summa tillgångar 185 000 88 000 121 000 -
Eget kapital 58 000 −9 000 77 000 -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 127 000 97 000 21 000 -
Soliditet (%) 31,5 % -10,2 % 78,9 % -

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 67,8 % jämfört med 2024, till 663 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 67 tkr, en nettomarginal på 10,1 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 31,5 % vid årets slut, ned från 78,9 % (2023).
  • Omsättningen var högre än hos 38 % av bolagen med samma huvudbransch, skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+67,8 %
2024 till 2025
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
663 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Tallroth Trädvård AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Enskede

Andra registrerade bolag med säte i Enskede.

Alla företag i Enskede →