Aktivt företag
Taxigram AB
Översikt
Bolaget ska bedriva taxiverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49330 Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hermelinvägen 87
- Postnummer & ort
- 61245 FINSPÅNG
- Registrerat namn
- Taxigram ABReg 2021-10-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
613 tkr
▼ 36,4 %Årets resultat
136 tkr
▲ 171,3 %Tillgångar
184 tkr
▼ 46,9 %Eget kapital
87 tkr
▲ 273,5 %Soliditet
47,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
66 tkr
▲ 218,5 %Totala skulder
97 tkr
▼ 75,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 613 013 | 963 940 | 1 705 531 | 1 949 820 | 1 950 000 |
| Övriga externa kostnader | 111 070 | 153 027 | 183 069 | 141 606 | - |
| Personalkostnader | 250 580 | 490 841 | 592 282 | 515 188 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 139 304 | −152 982 | 187 386 | 192 020 | - |
| Resultat e. fin. poster | 136 382 | −191 248 | 143 557 | 158 335 | 158 000 |
| Resultat före skatt | 136 382 | −191 248 | 143 557 | 158 335 | - |
| Årets resultat | 136 382 | −191 248 | 112 215 | 124 162 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 38 064 | 289 051 | 428 822 | 486 105 | - |
| Omsättningstillgångar | 145 676 | 56 697 | 445 867 | 496 292 | - |
| Kassa & bank | 65 801 | 20 658 | 406 014 | 494 575 | - |
| Summa tillgångar | 183 740 | 345 748 | 874 689 | 982 397 | - |
| Eget kapital | 86 512 | −49 870 | 141 377 | 149 162 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 314 245 | 514 250 | 599 263 | - |
| Kortfristiga skulder | 97 228 | 81 373 | 219 062 | 233 972 | - |
| Soliditet (%) | 47,1 % | -14,4 % | 16,2 % | 15,0 % | 15,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,7 mkr (2023) till 613 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 136 tkr, en nettomarginal på 22,2 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 47,1 % vid årets slut, upp från 15,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−40,0 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
613 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Finspång
Andra registrerade bolag med säte i Finspång.
- A.Ljung Consulting ABAB
- AB John FröbergAB
- AB NECSTAB
- Advectus Advisory ABAB
- AG Area ABAB
- AG Kraft & Belysning ABAB
- Agencia ABAB
- AK Energiteknik i Finspång ABAB