Aktivt företag
Teknostäd Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall utföra städuppdrag och lokalstädning, bedriva handel med värdepapper och investeringar i fastigheter samt utöva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 mars 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ingentingsgatan 7
- Postnummer & ort
- 17171 SOLNA
- Registrerat namn
- Teknostäd AktiebolagReg 1987-11-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
117,1 mkr
▲ 4,1 %Årets resultat
12,7 mkr
▲ 50,5 %Tillgångar
181,3 mkr
▼ 8,9 %Eget kapital
161,2 mkr
▼ 9,7 %Soliditet
88,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
210
Medelantal
Kassa & bank
74,6 mkr
▼ 23,3 %Totala skulder
20,0 mkr
▼ 2,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 117 068 570 | 112 437 714 | 130 539 000 | 137 195 000 | 155 368 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 886 159 | 3 481 389 | - | - | - |
| Personalkostnader | 87 822 036 | 83 908 451 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 102 093 | 5 247 103 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 15 611 288 | 11 152 731 | 17 252 000 | −4 775 000 | 46 781 000 |
| Resultat före skatt | 15 626 797 | 11 209 515 | - | - | - |
| Årets resultat | 12 704 954 | 8 441 538 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 54 518 825 | 61 133 439 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 126 799 954 | 137 995 084 | - | - | - |
| Kassa & bank | 74 557 615 | 97 194 118 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 181 318 779 | 199 128 523 | 190 838 000 | 182 193 000 | 192 928 000 |
| Eget kapital | 161 196 453 | 178 491 499 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 20 046 127 | 20 545 316 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 88,9 % | 89,7 % | 89,2 % | 86,6 % | 86,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 4,1 % jämfört med 2024, till 117,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 12,7 mkr, en nettomarginal på 10,9 %.
- Soliditeten var 88,9 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, lokalvård (SNI 81210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,33
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
557 tkr
210 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08 Schakt ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB