Aktivt företag
Tellus Equity Partners AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget ska äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Artillerigatan 40B
- C/o
- c/o Oscar Hentschel
- Postnummer & ort
- 11445 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Tellus Equity ABReg 2026-07-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
36,6 mkr
▲ 61,1 %Årets resultat
10,8 mkr
▲ 93,6 %Tillgångar
39,7 mkr
▲ 53,6 %Eget kapital
22,5 mkr
▲ 77,0 %Soliditet
69,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
7,3 mkr
▲ 628,1 %Totala skulder
10,7 mkr
▼ 5,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 36 578 672 | 22 709 556 | 6 502 084 |
| Övriga externa kostnader | 373 864 | 281 489 | 330 346 |
| Personalkostnader | 916 060 | 821 070 | 678 194 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 19 275 337 | 6 064 527 | 5 493 544 |
| Resultat e. fin. poster | 18 442 065 | 7 731 910 | −2 063 872 |
| Resultat före skatt | 13 742 065 | 6 395 910 | −2 559 872 |
| Årets resultat | 10 780 706 | 5 569 688 | −2 866 704 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 753 872 | 2 010 424 | 3 727 446 |
| Omsättningstillgångar | 37 921 243 | 23 818 525 | 14 313 207 |
| Kassa & bank | 7 261 623 | 997 389 | 5 811 874 |
| Summa tillgångar | 39 675 115 | 25 828 949 | 18 040 653 |
| Eget kapital | 22 483 690 | 12 702 984 | 7 133 296 |
| Långfristiga skulder | 0 | 10 000 000 | 10 000 000 |
| Kortfristiga skulder | 10 659 425 | 1 293 965 | 411 357 |
| Soliditet (%) | 69,7 % | 54,8 % | 41,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 61,1 % jämfört med 2023, till 36,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 10,8 mkr, en nettomarginal på 29,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 69,7 % vid årets slut, upp från 41,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
52,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+61,1 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
47,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,56
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
36,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB